Si u ekzekutua Edison “faqedjeguri”, i akuzuari për një seri rrëmbimesh

Në një atentat i tipit mafioz në afërsi të Shkozetit në Durrës, ekzekutohet Edison Harizaj. I plagosur rëndë, e më pas ndërron jetë në spital edhe miku i tij, Genci Çaçi.
Policia shoqëroi 40 persona, por deri më sot nuk ka një të ndaluar për këtë ngjarje të rëndë kriminale.

Në dosjen e prokurorisë janë vetëm gëzhojat e sekuestruara në vendngjarje dhe skeletet e dy makinave, një të djegur që autorët braktisën dhe makina e bërë shoshë nga plumbat, me të cilën udhëtonte Harizaj dhe shoku i tij.

I papërmenduar asnjëherë publikisht, por i skeduar nga policia si një person me rrezikshmëri të lartë, vetëm pas vrasjes, në media rrodhën informacione në lidhje me aktivitetin kriminal të Edison Harizajt.

Informacionet implikonin Harizajn edhe në vrasjen e gjyqtarit Skerdilajd Komomi, ngjarje kjo e ndodhur në shtator të vitit 2013. Makina e gjyqtarit shpërtheu në qendër të Vlorës.

Harizaj kishte përfituar edhe nga sistemi i drejtësisë duke kryer pak vite burg pasi u dënua fillimisht me 24 vite vjet heqje lirie për akuzën e vrasjes të shtetasit Erjon Ahmeti dhe plagosjen e rëndë të dy shokëve të tij Ferdinand Deda dhe Neritan Rama, krim i ndodhur në 22 korrik 1999.

Përplasjet mes grupeve kriminale kanë prodhuar një numër të lartë viktimash, por zyrtarisht prokuroria nuk e konfirmon.

Por ishte kryeministri Edi Rama ai që certifikoi këtë luftë mes bandave kriminale në vend.

Duke folur në emisionin “Repolitix” kreu i qeverisë deklaroi se vrasjet e fundit janë produkt i përplasjeve mes grupeve kriminale, për të cilët u shpreh “le të hanë kokat e njëri-tjetrit”.