Presidenti i Ukrainës

Rusët po vendosin ushtrinë, Ukraina po i bën thirrje NATO-s për ndihmë

Sot, Presidenti i Ukrainës, Vladimir Zelenski, i bëri thirrje NATO-s që të rrisë praninë e saj ushtarake në rajon.

Ai u kërkoi Shteteve të Bashkuara të mbështesnin kërkesën e Kievit për përfshirje në Planin e Veprimit të Anëtarësimit në NATO në samitin e Aleancës në qershor.

“Ne po kërkojmë ndihmën e Shteteve të Bashkuara në fillimin e këtij procesi,” tha Zelensky në një deklaratë të lëshuar pas takimit të tij me Sekretarin e Shtetit të SHBA Anthony Blinken në Kiev, raporton Reuters.

Më parë, Blinken tha se Shtetet e Bashkuara po përpiqeshin në mënyrë aktive për të rritur ndihmën për Ukrainën në fushën e sigurisë dhe në të njëjtën kohë akuzuan Rusinë për lënien e një numri të konsiderueshëm ushtarësh dhe armësh në kufirin me Ukrainën, pavarësisht njoftimeve për tërheqje.

“Kjo do të jetë një mundësi e rëndësishme për të diskutuar agresionin e vazhdueshëm të Rusisë dhe për të theksuar nevojën për të mbajtur ritmin e reformës,” shkroi Blinken në Twitter.

Gjatë vizitës së tij në Ukrainë, Blinken vuri trëndafila të kuq në monumentin e Kievit për ata që u vranë gjatë konfliktit në Donbas.

Fakti është se Ukraina ndihet e kërcënuar, shkruan Deutsche Welle dje. Moska ka dislokuar dhjetëra mijëra trupa në kufirin lindor të Ukrainës dhe aneksuar Krimenë për ditë me radhë dhe po përgatitet të bllokojë Detin e Azov, përmes të cilit një port i rëndësishëm ukrainas, Mariupol, ka dalje në Detin e Zi. Përveç kësaj, në lindje të vendit, luftëtarët besnikë të Rusisë kanë kontrolluar dy “republika popullore” për vite me rradhë.

Qeveritë e Gjermanisë dhe Francës kanë bërë përpjekje për vite për të ndërmjetësuar konfliktin, duke filluar në 2014, menjëherë pasi Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë. Në të ashtuquajturin “format Norman” (emëruar pas takimit të parë në Francën Veriore), krerët e shteteve ose qeverive të Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë dhe Francës u takuan disa herë. Një vit më vonë, edhe një marrëveshje paqësore u arrit, por konflikti mbetet i heshtur, dhe dhuna e hapur shpesh shpërthen.

Një shpresë e re po shfaqet në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës. Presidenti rus Vladimir Putin nuk është kundër propozimit të kolegut të tij amerikan Joseph Biden që të dy të takohen këtë verë.