Foto

Rrugë të bllokuara dhe përmbytje, moti i keq përfshin Italinë

Rrugë të mbyllura, ura të thyera, arterie jetësore të pushtuara nga balta dhe shkëmbinj. Është kjo panorama e pjesës veriore dhe qendrore të Italisë, e cila është përfshirë nga moti i keq.

Mediat lokale bëjnë të ditur se lumenjtë në Emilia kanë dalë nga shtrati dhe kanë shkaktuar përmbytje. Karabinierët po ndihmojnë mbrojtjen civile dhe organet kompetente në operacionet e shpëtimit.

Në disa zona të Reggio Emilia, Modena, Parma dhe Piacenza Apenines, disa bashki i kanë kërkuar popullatës të kufizojë udhëtimin. Alarmi i verdhë është dhënë në Verona, Lombardi, Piemonte dhe Toskanë, Umbria, Marche dhe në disa zona të Pulias, Bazilikatës dhe Siçilisë.

Rrugë të bllokuara dhe përmbytje, moti i keq përfshin

Alarmi i kuq i motit të keq është dhënë për shkak të rrezikut të lidhur me përmbytjet e lumenjve, në fushat Emiliane nga Modena në Piacenza, portokalli në male dhe kodrat qendrore në Emilia.

Për të mërkurën e datës 26 qershor nuk parashikohen dukuri të theksuara moti, por pasdite priten stuhi të shpërndara dhe afatshkurtra, lokale dhe me intensitet të fortë, më të mundshme përgjatë brezit të Apeninit, me efekte dhe dëmtime të mundshme. Përmbytjet aktuale pritet të përhapen në pjesët luginore të lumenjve në sektorin qendror-perëndimor, me pushtim të mundshëm të zonave të përmbytjeve dhe përfshirje të brigjeve.

Rrugë të bllokuara dhe përmbytje, moti i keq përfshin

Në provincën e Reggio Emilia disa rrugë u mbyllën për shkak të rrëshqitjeve të dheut në komunat e Carpineti, ndërsa në Coriano di Castelnovo ne’ Monti, 30 shtëpi u përmbytën në katin përdhes.

Në Ottosalici, dhjetë persona janë të izoluar për shkak të rrëshqitjes së dheut dhe po aq banesa mbeten të izoluara në zonën e Toanos, ku pasditen e së hënës pati probleme. Gjithmonë probleme për shkak të rrëshqitjeve të dheut në rrugët në Canossa, Vezzano sul Crostolo, Baiso.

Rrugë të bllokuara dhe përmbytje, moti i keq përfshin

Të gjitha strehët malore në Valle Gesso (Cuneo) janë të izoluara për shkak të motit të keq. Kjo u komunikua nga Shërbimi i Shpëtimit Alpin dhe Speleologjik Piemonte, i cili u kërkoi personave të pranishëm të qëndronin pranë strukturave në pritje të kontrolleve në rrugë.

Megjithatë, ekipi i shpëtimit nënvizon se për momentin nuk ka situata kritike, dhe janë në pritje të përmirësimit të motit për të vlerësuar evakuimet e mundshme nga ajri.

Rrugë të bllokuara dhe përmbytje, moti i keq përfshin

Një tornado goditi zonën Polesine duke shkaktuar dëme të mëdha, çati të thyera dhe përmbytje në Rovigo, përpara se të lëvizte me shpejtësi drejt Boara Pisani, Lusia dhe Lendinara. Mbi 100 thirrje kanë mbërritur në sallën e operacionit të zjarrfikësve. Për momentin nuk ka asnjë lajm për persona të lënduar. Në qendër të Rovigos, era e fortë theu degët e pemëve që ranë përtokë, duke tërhequr me vete llambat e ndriçimit publik.

Rrugë të bllokuara dhe përmbytje, moti i keq përfshin

Në parkingun e një qendre tregtare, makinat e parkuara u goditën nga çatia metalike e një magazine dyqanesh veshjesh që ndodhej përballë rrugës. Fshirësit e xhamit dhe xhamat e pasmë janë shkatërruar.

Shqetësime për shkak të motit të keq edhe në provincën e Lecco-s. Rënia e një shkëmbi në rrugë çoi në mbylljen e rrugës provinciale 67 në Valvarrone, pranë urës Avano.