Ish-presidenti

Raportohet që ish-presidenti i Sri Lankës mund të kthehet në vendin e tij, pasi iku rezultat i protestave

Ish-presidenti i Sri Lankës, Gotabaya Rajapaksa pritet të kthehet në vend nga Singapori, thotë një ligjvënës nga Sri Lanka.

Zëdhënësi i kabinetit Bandula Gunawardena u tha gazetarëve të martën se  Rajapaksa nuk ishte i fshehur, por data e kthimit të tij nuk dihej, raporton BBC, transmeton Express.

Ish-udhëheqësi u largua nga Sri Lanka pas trazirave masive për një krizë ekonomike.

Shumë protestues thonë se ai keqpërdori financat e vendit, duke çuar në rritjen e çmimeve të mallrave thelbësore.

Rajapaksa u largua nga Sri Lanka më 13 korrik për në Maldive, përpara se të nisej për në Singapor më 14 korrik.

Ai paraqiti dorëheqjen e tij menjëherë pas mbërritjes së tij, e cila u pranua zyrtarisht nga kabineti i Sri Lankës më 15 korrik.

Ish-presidenti ka udhëtuar me gruan dhe dy truprojat. Ai nuk ka më imunitet ligjor si kryetar shteti.

Singapori thotë se presidenti i rrëzuar nuk kërkoi azil politik kur mbërriti.

Rajapaksa fillimisht i ishte dhënë një vizë 14-ditore për qëndrimin e tij në Singapor. Por kjo tani është zgjatur edhe 14 ditë të tjera, raportuan mediat lokale të Singaporit të mërkurën.

Spekulimet që nga ajo kohë janë përhapur në lidhje me planet e tij të mundshme, me disa që sugjerojnë se ai mund të transferohet në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Megjithatë, Bloomberg citoi një zyrtar pa emër të Sri Lankës të ketë thënë se Rajapaksa dëshironte të kthehej në Colombo.

“Me njohurinë time ai pritet të kthehet,” u tha Gunawardena gazetarëve të martën. /Express