Putini akuzon Poroshenkon për tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës në detin Azov

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ka deklaruar se Rusia ka rritur në mënyrë drastike praninë e saj ushtarake në kufirin ukrainas. Poroshenko ka përmendur edhe kërcënimin e një “lufte të plotë” me Moskën. Por, nga ana tjetër, Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka fajësuar Kievin për një konfrontim, në të cilin roja bregdetare ruse hapi zjarr ndaj anijeve të Ukrainës.

“Numri i tankeve në bazat ushtarake ruse që ndodhen përgjatë kufirit tonë është trefishuar”, pohoi Poroshenko në një intervistë dhënë tri televizioneve ukrainase, por pa specifikuar periudhën.

Kreu i shtetit ukrainas raportoi gjithashtu një rritje të madhe të numrit të anijeve ushtarake ruse në detin Azov dhe të një pranie ushtarake ruse të përforcuar në Krime, gadishullin ukrainas të aneksuar nga Moska katër vite më parë, duke cituar të dhëna nga shërbimet sekrete të Ukrainës.

Megjithatë, Vladimir Putin ka thënë se Ukraina e provokoi qëllimisht përplasjen dhe se ajo është përpjekje e presidentit ukrainas Petro Poroshenko, për të rritur popullaritetin e tij, përpara zgjedhjeve presidenciale që do të mbahen në mars.

Këto komente janë të parat publike të Putinit, për incidentin që ndodhi të dielën jashtë brigjeve të Krimesë.

E gjithë kjo situatë ka prodhuar edhe një reagim nga Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, i cili ka njoftuar se mund ta anulojë takimin me presidentin rus Vladimir Putin, që është paracaktuar të mbahet këtë javë në periferi të samitit të G20 në në Buenos Aires.

Sipas BBC, Trump ka thënë për “Washington Post” se ai është duke pritur një “raport të plotë” pas incidentit të ndodhur në detin Azov.