Recetë

Pudink me griz gruri

Përbërsit dhe Përgatitja:

Grizen e bera pa embelsues, e bera me kripë, por bene edhe me embelsues dhe pak vanilje.
600 ml qumesht

5 luge gjelle griz gruri

Kripe, nje grimcë ose sheqer natyral

Vanilje

Glazuren

Dredhzat e bluara dhe i kemi shtuar 1 luge mjalte dhe 1 luge fara chia, se farat bymehen dhe salca trashet, e nuk ka nevoj te shtoni nisheste ose xhelatine