acidi folik

Pse vitamina B9 është e rëndësishme dhe si ta kompensoni atë?

Rëndësia e marrjes së acidit folik ose vitaminës B9 tani është e njohur për çdo grua shtatzënë, por përbërja kimike që parandalon dëmtimin e nervave, trurit ose palcës kurrizore të porsalindurit është e rëndësishme për të rriturit.

A e dini se si ta dini mungesën e acidit folik në trupin tuaj dhe si ta zëvendësoni atë? Acidi folik, i cili gjendet në perime jeshile të errëta, gjizë dhe asparag, është i rëndësishëm për trupin për rritjen dhe funksionimin e duhur të qelizave, si dhe për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, transmeton KosovaPress.

“Nëse ne nuk i japim trupit acid të mjaftueshëm folik, qelizat tona nuk mund të prodhojnë një ADN të re për t’u ndarë dhe shumëzuar,” shpjegon Dietrich Dara Godfrey, nutriciente nga Nju Jorku. Ajo thotë se për arsye është shumë e rëndësishme për gratë shtatzëna, sidomos gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë, kur qelizat janë përshpejtuar dhe krijohet një ADN e re.

Megjithatë, acidi folik nevojitet edhe për njerëz të rritur, trupat e të cilëve kanë nevojë për gjenerimin e ADN-së dhe qelizave të reja gjatë gjithë kohës për të qëndruar të shëndetshëm.

Ndërsa trupi i njeriut thjesht nuk prodhon acid folik, duhet të merret përmes ushqimit ose shtesave ushqyese.

Treguesi më i mirë i mungesës së acidit të acidit folik është anemia megaloblastike, një gjendje në të cilën trupi ynë prodhon më pak qeliza të kuqe të gjakut. Mungesa e acidit folik pamundëson sintezën e duhur të ADN-së, duke rezultuar në një numër më të vogël të qelizave të kuqe të gjakut përgjegjës për furnizimin e indeve me oksigjen. Simptomat e mungesës së acidit folik përfshijnë dobësinë, lodhjen, nervozizmin, dhimbjen e kokës, mungesën e frymëmarrjes dhe problemet e përqendrimit. Disa nga simptomat e mësipërme ndodhin në shumë situata të tjera të shëndetit jo të mirë dhe mungesa e acidit folik përcaktohet nga një test i gjakut. Sipas rekomandimit të Institutit Kombëtar të Shëndetit të SHBA-së, një i rritur mesatar ka nevojë për 400 mg të acidit folik në ditë, kështu që shumica e njerëzve nuk kanë nevojë për shtesa ushqimore. Ndër burimet më të mira natyrore të acidit folik janë spinaqi, brokoli, avokado, portokalli, fasulet dhe rrika.

Gratë shtatzëna, si dhe gratë që mendojnë për shtatzëninë, duhet të rrisin marrjen e përditshme të acidit folik në 600 mikrogramë.