Protesta e pestë e Serbisë kundër dhunës: Dhjetëra mijëra qytetarë kundër Vuçiqit, pati edhe incidente për shkak të thirrjeve për Kosovën

Protesta e pestë “Serbia kundër dhunës” filloi pak pas orës 18:00, saktësisht një muaj pas të shtënave në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar”. Ditët e kaluara organizatorët ftuan qytetarët që vijnë për të sjellë lule, për të nderuar viktimat, por edhe për të përgatitur mesazhe për kreun e shtetit, Aleksandar Vuçiq.

Siç ishte paralajmëruar edhe më herët, protesta filloi në platonë para parlamentit në orën 18.00, qytetarët u mblodhën në Kuvendin e Serbisë dhe më pas kaluan përgjatë bulevardit Kralja Aleksandar deri te Fakulteti Juridik, përgjatë rrugës Beogradska deri në Slavija dhe më tej përgjatë Kralja Milanit.

Në Sllavijë ka ndodhur një incident, siç raporton N1, bëhet fjalë për organizata të djathta, disa prej tyre kanë kënduar këngë për Kosovën. Një burrë që flet anglisht është goditur dhe njëri prej tyre ka shtyrë edhe gazetarin N1. Siç tha ai, po përgjigjen vetëm rojet zyrtare të sigurisë, ndërsa siç thotë ai nuk ka polici.