Vjosa Osmani

Presidentja Osmani vazhdon takimet me partitë politike për zgjedhjet

Ushtruesja e Detyrës, Presidentja Kosovës, Vjosa Osmani do të vazhdoj edhe sot takimet këshilluese me partitë politike për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Në takime do të diskutohet për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme ku data e mbajtjes së tyre do të mund të caktohet tek pasi që palët ta pranojnë Aktgjykimin e plotë të Gjykatës Kushtetuese.

Presidentja Osmani sot do të takojë përfaqësues të koalicionit Nisma-AKR, pastaj ata të Grupit 6+, ndërkaq në fund do ta përmbyllë ciklin e takimeve me përfaqësuesit e Listës Serbe.

Qeveria e kryeministrit Avdullah Hoti u votua me 3 qershor, duke u bërë qeveria e dytë që doli nga zgjedhjet e mbajtura më 6 tetor të vitit 2019.

Qeveria e parë e ish kryeministrit Albin Kurti u miratua më 3 shkurt dhe u rrëzua më 25 mars. Të dyjat janë më jetëshkurtrat në historinë e re të Kosovës.