Shije

Patate me sos barbecue

Përbërësit:
4 patate
1/2 gota sos i barbikjus
3 lugë vaj vegjetal
1 lugë biber i kuq i ëmbël
1 lugë biber i kuq
1 lugë pluhur hudhre
1 lugë kripë
1 lugë Biber i zi

Përgatitja:
Të gjithë përbërësit e sosit derdhni në një tenxhere dhe rreth 2-3 minuta në zjarr i përzieni.
Patatet i vendosni në tavë dhe përmbi ia vendosnin sosin e përgatitur, tavën e vëni në furrë për pjekjë në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 35-40 minuta.
Ju bëftë mirë!