Krimineli serb

Pasi Sheshel përmendi vrasjen e saj, Rada Trajkoviq i përgjigjet atij: Ke ndërtuar karrierë politike nga nxitja e vrasjeve

“Ata vranë Oliver Ivanoviqin dhe ia atribuuan vrasjen Beogradit zyrtar. Një gjë të tillë mund ta bëjnë me Rada Trajkoviqin – ta emërojnë ministre, ta likuidojnë dhe ta akuzojnë Beogradin”, tha sot në programin e mëngjesit të TV Pink kryetari kriminel i Partisë Radikale Serbe, Vojisllav Sheshelj.

Shesheli sot në këtë televizion ka folur për dorëheqjen e përfaqësuesve të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës.

Ai thotë se Kurti tani dëshiron të zëvendësojë ata që kanë dhënë dorëheqje, por shton se “nuk duhet të dyshojmë paraprakisht për ata serb”.

Në anën tjetër, ai thotë se politikania serbe nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka deklaruar se do të pranonte që t’i bashkohej qeverisë së Kosovës nëse plotësoheshin kushtet e saj.

“Tani ajo i vendosi ato kushte atje, për të maskuar rolin e saj”, pohon Sheshel.

Pas konferencës së fundit në Beograd ku Trajkoviq tha se po kërcënohej dhe se po kalonte golgotën për shkak të dëshmisë së saj për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, Sheshel në studion e TV Pink shtroi pyetjen se çfarë rreziku po i kërcënon. jeta e saj?

Menjëherë më pas ai vlerësoi se – “ajo po përballet me një rrezik të ngjashëm siç ishte për Oliver Ivanoviqin”.

“Ai (Oliver Ivanoviq) ishte i preferuari i fuqive perëndimore. Ai u arrestua nga autoritetet e Schiphol-it, ndonëse nuk kreu asnjë krim – për këtë jam i bindur. Në këtë mënyrë duhet t’i krijohej një aureolë dëshmori për të tërhequr serbët që ta votojnë. Pasi dështoi ai projekt, kur u pa se nuk mund ta gjykonin, as serbët kishin ndonjë simpati për të, se partia e tij dështoi, atëherë e vranë për t’ia atribuuar vrasjen Beogradit zyrtar”, tha Sheshel.

Ai thotë se “një gjë të tillë mund ta bëjnë edhe me Rada Trajkoviqin”.

Menjëherë pas paraqitjes mysafire të Sheshelit mëngjesin e sotëm, Rada Trajkoviq shkroi në Tëitter, duke deklaruar se Sheshel po “nxit vrasje”.

“Për një kohë të gjatë, ky njeri i keq ka nxitur vrasje dhe krime (dhe ka bërë karrierë nga kjo) pa qenë kurrë përgjegjës për këtë”, tha Trajkoviq.

Kujtojmë se Rada Trajkoviq ka mbajtur një konferencë për media në Beograd në fillim të nëntorit, ku ka dëshmuar për presionet nga struktura të caktuara shtetërore ndaj të cilave, siç thotë ajo, është e ekspozuar ajo dhe familja e saj.

Ajo foli për kërcënimet, zhvatjet përmes procedurave gjyqësore si të pandehur nga nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq dhe një nga krerët e BIA-s, Bojan Dimiq, dhe liria e kufizuar e lëvizjes.

Ajo arsyen e ka parë në faktin se nuk ka hequr dorë nga dëshmia në procedurën për vrasjen e Oliver Ivanoviqit.

Në të njëjtën ditë ka folur edhe ish-presidenti serb, Boris Tadiq, i cili ka kërkuar mbrojtje për Trajkoviqin me mesazhin – “që ajo që i ndodhi Oliver Ivanoviqit të mos ndodhë më kurrë”.