40 të lënduar

Pamje nga aksidenti i tmerrshëm në Serbi ku vdiqën 7 persona. I lënduar mbeti dhe një kosovar (VIDEO)

Të paktën 7 veta kanë humbur jetën, ndërsa mbi 40 janë lënduar në aksidentin zinxhiror që ndodhi mëngjesin e sotëm, rreth orës 07:20, në autostradën Beograd-Nish, në pjesën ndërmjet qyteteve Quprija dhe Jagodina.

Në mesin e të lënduarve është edhe një shqiptar nga Kosova.

Policia serbe njoftoi se shkaktar i aksidentit, në të cilin janë përfshirë mbi 40 automjete, është dukshmëria e dobët për shkak të mjegullës së dendur që kishte rënë në mëngjes.

Në aksident, siç njoftojnë mediat nga vendi i ngjarjes, janë djegur dy kamionë. Komunikacioni në autostradën është në ndërprerje, ndërsa në të dy drejtimet janë krijuar kolona kilometërshe.

Të lënduarit, ndër të cilët ka edhe fëmijë, janë transportuar në spitalet e Jagodinës dhe Quprisë. Ndër të lënduarit në spitalin e Jagodinës ka edhe tre shtetas të huaj – nga një grek, polak dhe gjerman.

Ekipet shpëtimtare ia kanë dalë t’i nxjerrin nga makinat të gjithë personat që kishin mbetur të ngujuar në automjetet e tyre.