SHBA

Një top drite që besohet se ishte një meteor ndriçoi qiellin e natës mbi Teksas

Një varg drite e ndritshme, që dyshohet të jetë një meteor i madh, ndriçoi qiellin e natës mbi Teksas dhe u kap nga kamera në të gjithë shtetin.

Shoqëria Amerikane e Meteorëve tha se kishte më shumë se 200 raporte për një dritë të ndritshme në qiell mbi Teksas të dielën mbrëma, dhe pamjet u raportuan gjithashtu deri në Oklahoma dhe Luiziana, transmeton Telegrafi.

Objekti u kap nga kamera nga shumë vende në të gjithë rajonin.

Objekti besohet të jetë një top zjarri, një meteor veçanërisht i lehtë që duket veçanërisht i ndritshëm kur digjet në atmosferë.