Pensilvani

Një i vdekur dhe 17 të plagosur pasi makina goditi turmën në Pensilvani

Një burrë në Pensilvani u arrestua me dyshimin se vrau një person dhe plagosi 17 të tjerë, pasi hyri me makinë në mes të një turme në Pensivali.

Makina u përplas me një turmë njerëzish që ishin mbledhur në Berwick Borough të Columbia County për të mbledhur para për viktimat e një zjarri vdekjeprurës në shtëpi.

Trupat e shtetit dhe policia e Berwick mbërritën në vendngjarje ku gjetën viktima të shumta, duke përfshirë një të vdekur, thuhet në njoftimin e policisë.

Pak kohë më vonë, Policia e Shtetit e Pensilvanisë thotë se ata morën një telefonatë në lidhje me një të dyshuar mashkull që po sulmonte fizikisht një grua në bashkinë Nescopeck të Qarkut Luzerne. Trupat e shtetit arritën të gjenin gruan të vdekur dhe i dyshuari u ndalua nga oficerët e një departamenti të policisë komunale, sipas njoftimit. Autoritetet përcaktuan se i dyshuari i gjetur me gruan është gjithashtu i dyshuar në aksidentin e Berwick.

Viktima 56-vjeçare, Rosa Reyes, u godit nga një automjet dhe u sulmua me një çekiç, sipas raportit të mjekëve të qarkut Luzerne të lëshuar të dielën.

Shumë nga të plagosurit u transportuan në spitalet lokale pas aksidentit. Qendra Mjekësore Geisinger raportoi se po trajtonte 15 pacientë nga incidenti në Berwick, duke përfshirë të paktën katër persona që ishin në gjendje kritike, tha zëdhënësja Natalie Buyny për CNN në një deklaratë.

Autoritetet nuk e kanë identifikuar publikisht individin që vdiq në aksident, por e identifikuan të dyshuarin në një njoftim për shtyp të dielën në mëngjes si 24-vjeçari Adrian Osëaldo Sura Reyes nga Nescopeck.

I dyshuari u akuzua herët të dielën për dy akuza për vrasje kriminale, thuhet në njoftim. Atij iu mohua lirimi me kusht dhe po mbahet në institucionin korrektues të qarkut Kolumbia.

Motivi i të dy incidenteve mbetet i paqartë, tha policia dhe nuk dha detaje të mëtejshme.