Angli

​Nëna akuzohet për vrasje nga pakujdesia të katër fëmijëve të saj

Një nënë është akuzuar për vrasje nga pakujdesia në lidhje me një zjarr që vrau katër fëmijët e saj.

Deveca Rose, 29 vjeç, është akuzuar për vrasje dhe braktisje të fëmijëve pas vdekjes tragjike të dy grupeve të binjakëve.

Leyton dhe Logan Hoath, tre vjeç dhe Kyson dhe Bryson Hoath, katër vjeç, ishin vetëm në shtëpi kur një zjarr shpërtheu shtëpinë e tyre në Sutton të Anglisë, në dhjetor të vitit 2021, duke vrarë të katërt.

Zjarri shpërtheu katin përdhes të shtëpisë, duke pushtuar katër djemtë me tym të dendur.

Fëmijët u nxorrën nga zjarri nga zjarrfikësit, por tragjikisht nuk mund të shpëtoheshin dhe u shpallën të vdekur në spital.

Më shumë se 60 zjarrfikës me tetë mjetet e tyre vrapuan drejt zjarrit ‘intensiv’ dhe iu deshën 90 minuta për ta vënë atë nën kontroll.

Policia konfirmoi se Rose u akuzua të enjten për katër akuza për vrasje dhe braktisje të fëmijëve.

Ajo do të paraqitet në Gjykatën e Magjistraturës Croydon të hënën, më 11 dhjetor.

Policia tha në një deklaratë: “Oficerët e kuptojnë ndikimin e rëndësishëm në komunitetin lokal pas këtij incidenti shkatërrues dhe ata do të donin të siguronin njerëzit se ky hetim jashtëzakonisht kompleks vazhdon, i mbështetur nga agjencitë partnere, duke përfshirë Shërbimin e Prokurorisë së Kurorës dhe Brigadën e Zjarrfikësve të Londrës.

Rose foli më parë për ankthin e saj për të jetuar pa djemtë e saj, duke thënë për The Times: ‘Bryson, Kyson, Logan dhe Leyton ishin djemtë e mi, ata ishin foshnjat e mia, ata ishin jeta ime, ata ishin bota ime. Ata ishin zemra ime, ata ishin shpirti im, ata ishin gjithçka. Gjithçka duket kaq surreale. Unë nuk mund të funksionoj”

Rose tha se katër djemtë e saj e donin shkollën, kërcenin, luanin në park dhe ishin me familjen e tyre.

Babai i shkatërruar i djemve binjakë, Dalton Hoath, 28 vjeç, kishte thënë se ata ishin ‘djem të ndritur, të kujdesshëm, të dashur, por mbi të gjitha djem, vëllezër, nipër, stërnipër, nipër dhe kushërinj.’