VIDEO

Momenti kur helikopteri amerikan rrëzohet në luftanije në vitin 2017, nga ku gjetën vdekjen tre marinës

Disa pamje të zbuluara rishtas tregojnë momentin kur një helikopter MV-22 Osprey u rrëzua mbi anën e një luftanijeje amerikane në vitin 2017, duke vrarë tre marinsa që ishin në bord.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet, të cilat janë publikuar për herë të parë në internet të shtunën, tregojnë helikopterin – i cili mund të fluturojë si një aeroplan dhe të rri pezull si helikopter – duke u përpjekur të ulet në luftanijen e SHBA-së në bregdetin e Queensland, Australi, më 5 gusht 2017.

Por helikopteri rrëzohet papritur.

Një vrimë në kabinën e tij të dëmtuar shpejt e pa atë të përmbytet me ujë, duke shkaktuar fundosjen e tij.

Të gjithë përveç tre prej atyre personelit të shërbimit u shpëtuan, dhe trupat e tre të tjerëve u gjetën pas një kërkimi 12 orësh.

Zyrtarët ushtarakë thanë se askush nuk ishte fajtor për përplasjen dhe se tre marinsat e rinj të vrarë vdiqën të gjithë në krye të detyrës dhe jo “si rezultat i sjelljes së keqe”.