Modelja e njohur arrestohet në protestën kundër Kavanaugh

Komedianja, Amy Schumer dhe modelja Emily Ratajkowski ishin në mesin e 300 të arrestuarve të enjten në protestën e Brett Kavanaugh për Gjykatën Supreme.
Qindra njerëz u kthyen në ndërtesën e senatit amerikan në kryeqytetin e vendit për të sfiduar nominimin e Kavanaugh, pasi tre gra e akuzuan atë për forma të ndryshme të sjelljes së keqe seksuale, shkruan CNN transmeton lajmi.net.

Schumer dhe Ratajkowski ishin në mesin e tyre. Policia e Kapitalit tha se ata kishin arrestuar 302 persona gjatë demonstratave.

Videoja nga vendi i ngjarjes tregon se dy aktoret ndalohen pasi një oficer i pyet nëse duan të arrestohen. Schumer u tha një producenti të CNN se ajo u arrestua bashkë me Emilyn.

“Sot u arrestova për të protestuar ndaj emërimit të Gjykatës Supreme të Brett Kavanaugh, një njeri i akuzuar nga gra të shumta të sulmeve seksuale”. Burrat që lëndojnë gratë nuk mund të vendosen më në pozita të pushtetit”, tha Ratajkowski.

Schumer dhe Ratajkowski u shfaqën në komedinë 2018 “I Feel Pretty”.

Të dyat ishin mes turmave të aktivistëve që zbritën në Capitol Hill, ndërsa ligjvënësit shqyrtuan raportin e FBI-së për akuzat ndaj Kavanaugh.