Millosh Vuçeviq

Ministri serb: Kurti po synon destabilizimin

Millosh Vuçeviq, ministër i mbrojtjes në Serbi, siç edhe pritej ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, për situatën në Veriun e Kosovës.

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, ka bërë atë që zakonisht zyrtarët serbë e bëjnë. Ai ka akuzuar kryeministrin Albin Kurti për situatën në veriun e Kosovës.

Në TV Prva, ai ka thënë se kryeministri Kurti po synon të destabilizojë veriun, duke u dërguar sinjal serbëve se ata s’janë të mirëseardhur.

Sirena në veri / Deputeti i VV-së flet për veriun: Kur kurrizi synon të drejtohet, e trazon një stabilitet të mirëmbajtur nga përkulja e tij
“Atmosfera është aq e ndezshme dhe e tensionuar sa që mjafton një ndeshje për t’u ndezur dhe gjithçka mund të shkojë në drejtim të padëshirueshëm. Kjo nuk duhet të na habisë, sepse Prishtina dhe Kurti gjatë gjithë mandatit të tij kanë bërë një sërë lëvizjesh të thjeshta që synojnë destabilizimin. , mosrespektimi ose tërësisht jashtë kontekstit të gjitha marrëveshjet që janë lidhur në një farë mënyre. Në anën tjetër mesazhi për serbët është i qartë se ata nuk janë të mirëpritur atje”, tha Vuçeviq në një paraqitje të ftuar në TV Prva.