Mercedes ka prezentuar “vrasësin” e BMW 3 dhe Porsche Panameras FOTO

Paris Motor Show 2018 i cili hapet nga data 4 – 14 tetor 2018 është vendi i promovimit i të gjitha kerreve që do të dalin në shitje, ku edhe Mercedes ka zbuluar super modelin e ri AMG GT S 4-door, transmeton Perkerre.com

Më shumë hapësirë, më shumë fuqi, Mercedes-AMG GT S 4-Door Coupé i ri kombinon teknologjinë e jashtëzakonshme të kerreve sportive me përdorshmërinë e përditshme dhe sasi mbresëlënëse të hapësirës.

Me këtë model, Mercedes-AMG po hap segmentin e kerreve sportive për klientët të cilët dëshirojnë të ndajnë përvojën e dinamikës së vozitjes më të mirë me familjen dhe miqtë e tyre

Dizajni eksluziv me pjesën e përparme të tërhequr poshtë mbulesës së shtrirë, për të mos përmendur trupin e saj muskulor të ulët, nxjerrin në pah vlerën sportive të Coupé me katër dyer

Motori i ri 3.0 litra me benzinë 6-cilindërsh dhe motori i provuar AMG 4.0-litër V8 biturbo mbulojnë një spektër të performancës që varion nga 270 kW (367 kuajfuqi) në 470 kW (639 kuajfuqi).

Ata ofrojnë performancë të pabesueshme të ngasjes pavarësisht ofrimit të niveleve bashkëkohore të efikasitetit  të AMG si sistemi i lëvizjes 4MATIC + me shpejtësi të plotë dhe AMG 9G SPEEDSHIFT me konvertim rrotullues (TCT = Torque-Clutch Transmission) në modele me gjashtë cilindra dhe sistemi MCT (Multi-Clutch Transmission) në modelet me tetë cilindra shërbejnë për të rritur nivelet e performancës

Motori emocionues AMG 4.0-litër V8 biturbo është përdorur tashmë në një numër modelesh AMG, ku jep performancë të nivelit të lartë dhe sportiv. Në Mercedes-AMG GT63 S 4MATIC + arrin një kulm të ri të performancës prej 470 kW (639 kuajfuqi) dhe siguron performancë superiore të kerreve sportive.

Çift rrotullues maksimal prej 900 Nm është i disponueshëm në një gamë të gjerë motorësh prej 2500 deri në 4500 rrotullime. Si i tillë, motorri më i lartë përcjell një ndjenjë të epërsisë absolute të lehtë në të gjitha sferat e shpejtësisë Përshpejtimi nga 0 – 100 km/h në 3,2 sekonda ilustron qartë këtë, ashtu si dhe shpejtësia maksimale prej 315 km/h

Në Mercedes-AMG GT63 4MATIC motorët V8 japin një output prej 430 kW (585 kuajfuqi) dhe çift rrotullues maksimal prej 800 Nm. Sprinti nga 0 -100 km/h merr vetëm 3.4 sekonda dhe shpejtësia maksimale është 310 km/h. /Perkerre.com/

Galeria: Mercedes-Benz AMG GT63 S 4-Door, 2019.