Mbappe i le prapa Cristiano Ronaldon, Messin, e Neymarin

Tani futbolli evropian ka një fenomen të ri, e ai është francezi Kylian Mbappe.

Mbappe në ndeshjen e  fundit në kampionatin francez Ligue 1 ka shënuar katër gola kundër Lyonit ku edhe ka marrë vëmendjen e të gjithë mediave botërore.

Portali i statistikave  “Squawka Football”, ka bërë një krahasim  në mes Mbappes dhe lojtarëve të tjerë si  Cristiano Ronaldo, Messi, Neymar e Aguero se kush ka shënuar më së shumti gola deri në moshën 20 –vjeçare në klubet e tyre dhe me kombëtaret.

Kësaj liste i prinë  Mbappe me plotë 64 gola, ku edhe 73 ditë i mbush 20-vite, ndërsa pas tij radhitet Neymar me 48 gola dhe Messi me 27-të.

I vetmi lojtar që ka shënuar më shumë se  Mbappe është  Ronaldo  braziliani me 92 gola.

Më poshtë ju sjellim listën e golashënuesve:

  • Kylian Mbappe (64)
  • Neymar (48)
  • Cristiano Ronaldo (20)
  • Lionel Messi (27)
  • Lionel Messi (27)
  • Wayne Rooney (43)
  • Sergio Aguero (44)
  • Ronaldo (92)