Apple

MacBook Air 15 inç thuhet se do të ketë çip M2

MacBook Air i përfolur 15 inç i Apple do të mund të pajisjet me çipin M2, sipas raportit të zinxhirit të furnizimit  DigiTimes.

Raporti pretendon se laptopi do të dalë në treg në tremujorin e dytë të vitit 2023, që zgjat nga prilli deri në qershor.

“Burimet e industrisë thanë se MacBookAir 15 inç filloi prodhimin masiv pas Vitit të Ri Hënor dhe pritet të dalë në treg në tremujorin e dytë”, thuhet në raport.

Apple ka përditësuar tashmë MacBook Air 13 inç me çipin M2 në korrik 2022.

Çipi është prodhuar në bazë të procesit 5nm të gjeneratës së dytë të TSMC-s (Kompania e Kufizuar e Prodhimit të Gjysmëpërçuesve në Tajvan) dhe konsiderohet nga disa vëzhgues të industrisë si një pengesë derisa çipi M3 i bazuar në 3 nm të jetë gati. TSMC filloi prodhimin masiv të çipave 3nm në dhjetor, transmeton Telegrafi.

Njohësi i produkteve të Apple, Ming-Chi Kuo vitin e kaluar pohoi se një MacBook i ri 15 inç me opsionet e çipave M2 dhe M2 Pro do të dilte në tremujorin e dytë të vitit 2023 ose më vonë. Kuo tha se ky MacBook mund të mos ketë markën Air.