BMW

Kompania prezanton kostumin turbo-elektrik me krahë që fluturon me 300 km/orë

Gjigandi gjerman i automobilëve BMW thotë se shpreson të revolucionarizojë sportet ekstreme duke vendosur motorë elektrikë në kostumet e lëshimit “me krahë”, për t’i bërë ato të fluturojnë me shpejtesi 300-km/orë.

Kostumet e zakonshme të lëshimit me krahë u bënë një sport ekstrem popullor në fund të viteve 90-të kur sportistët nisën të lëshoheshin me to nga lartësi të mëdha për të fluturuar mes kenioneve e zonave të thepisura malore.

Ato janë kthyer tashmë në një tendencë të ndjekur në rrjete si YouTube, me video të sponsorizuara nga grupe biznesi rinor si GoPro e Red Bull.
Tashmë inxhinierët e BMW kanë krijuar kostumin fluturues të pajisur me shtytësa elektrikë rreth 20 kuaj fuqi, duke arritur shpejtësi më parë të pamendueshme.

Kostumi i ri eksperimental është krijuar nga austriaku Peter Salzmann, 9 cili në bashkëpunim me prodhuesit gjermanë po shtyn limitet e sporteve ekstreme.

Në video sportisti me eksperiencë i aksionit shihen që lëshohen nga një helikopter në rreth 4000 metra lartësi, duke fluturuar mbi majat e maleve.

Shpërndaje

Gjermani

Gjermanët s’e durojnë izolimin – Situatë “kaotike” në Frankfurt

Houston

“I grahi më mirë kur pij”, fjalët e fundit të shoferit para aksidentit fatal, shihni videon dramatike

“Dreqi e marrtë”

Sinan Vllasaliu publikon këngën e re, dedikim për Ushtrinë e Kosovës

BMW

Kompania prezanton kostumin turbo-elektrik me krahë që fluturon me 300 km/orë

Jerevan

Protestuesit sulmojnë qeverinë dhe Kuvendin armen pas marrëveshjes së paqes me Azerbajxhanin

Nick Carter

​Lufta e re botërore për shkak të COVID, kreu i forcave britanike thotë se rreziqet janë reale

UltraOne

Maska më e sigurt kundër COVID-19, filtron deri në 99.97 për qind të ajrit që thithni

AMG G63

Carlex Design e bën Mercedes-AMG G63-shin edhe më luksoz

Artsakh

Vritet ministri i Mbrojtjes, Ushtria azere filmon gjithçka me dron

Benzit

“Çmendet” 20-vjeçari rus, i vë flakën Mercedesit me vlerë 150 mijë dollarë…

Giulia Schiff

Ushtarakja e re padit forcat ajrore për dhunë ekstreme në ceremoninë e pranimit

SHBA

Polici hero, futet brenda makinës që po digjej për të shpëtuar gruan

Konflikti

Këto janë tanket armene që i shkatërroi dje Azerbajxhani dhe i mori 21 fshatra

Yichang

Publikohet video tronditëse: Fëmija rrëzohet nga motori, babai i bie me shkelma

Londër

Sherr grash për maskën në dyqan, goditje me kokë si kjo nuk keni parë

"Pirro Dimas"

Kur peshëngritësi Pirro Dhima ishte “tironc”, e tash thotë se “është grek i lindur në Shqipëri”