Këshilltari

Këshilltari i Thaçit: Kurti po udhëhiqet nga kundërshtimi dogmatik i deritashëm si opozitar

Këshilltari i Presidentit Hashim Thaçi, Artan Behrami përmes një shkrimi në Facebook ka thënë se kryeministri Kurti po udhëhiqet nga kundërshtimi dogmatik si opozitar.

Ai më tutje thotë se dashuria për Amerikën i ka rrënjet shumë më të thella se cektësia e Kurtit

Postimi i plotë:                              

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po udhëhiqet ende nga kundërshtimi dogmatik i deritashëm si opozitar. Ai po e kërkon një shtet, ku Amerika nuk ka rol në politikën e brendshme. Një shtet, me sovranitet të plotë, jo të deleguar dje në NATO dhe nesër në Bashkimin Evropian.

Por, shtetndërtimi në Kosovë ishte bashkim i aspiratave të shqiptarëve për një shtet sovran dhe projeksion gjeopolitik amerikan për ta mbështetur atë. Pra, një kombinim i vullnetit të popullit përbrenda dhe i mbështetjes amerikane nga jashtë.

Heqja dorë nga njëra prej këtyre dy shtyllave do ta rrënonte përgjithmonë të ardhmen euroatlantike të vendit tonë. Konfrontimi me SHBA-në është në kundërshtim me kodin gjenetik të shqiptarëve. Dashuria për Amerikën i ka rrënjët shumë më të thella se cektësia e kryeministrit Kurti”.