Gjenova

Italia hap urën e re të Gjenovës, dy vjet pas shembjes ku humbën jetën 43 persona

Pas gati dy vjet prej se u rrëzua ura e Gjenovës në Itali, e cila vrau 43 njerëz, një strukturë e re u hap të hënën, mirëpo të afërmit e viktimave nuk kanë pranuar të marrin pjesë në ceremoninë e inaugurimit.

Sipas medieve të huaja ura e re posedon një strukturë me mekanizma të larta sigurie dhe u dizajnua nga arkitekti i famshëm italian Renzo Piano.

Presidenti italian, Sergio Mattarella do të jetë i pari që do të kalojë zyrtarisht në urën e re.

Shpërndaje