I dyshuari pranon vrasjen e gazetares bullgare

Një 21 vjeçar i dyshuar për përdhunim dhe vrasjes së gazetares televizive bullgare, Viktoria Marinova, ka pranuar se e ka sulmuar atë.
I prangosur dhe i rrethuar nga oficerë policie, Severin Krasimirov foli para gazetarëve të premten ku ai u shfaq për një seancë dëgjimore në Ruse, Bullgarinë veriore.

“Unë nuk e di çfarë ndodhi. Nuk mund të mbajë mend gjithçka. Unë shkova atje dhe e sulmova atë, ajo ra. Unë desha të vazhdoja, por ajo më kapi mua”, iu tha gazetarëve Krasimirov.

“Po, jam fajtor, më vjen keq. Nuk mund ta besojë që unë e bëra këtë”, tha Krasimirov me një zë të tmerrshëm kur gazetarët e pyetën nëse ai kishte plan t’i thotë gjykatës se është fajtor.

Nëse dënohet, Krasimirov përballet me një dënim me burg prej 10-20 vjetësh për përdhunimin dhe një dënim të përjetshëm për vrasjen.

Trupi i 30 vjeçares ishte gjetur në një rrugë të vrapimit pranë Danubit në Ruse më 6 tetor.
Zyrtarët thanë se ajo vdiq nga mbytjet në kokë dhe ngulfatja dhe se ajo u përdhunua pasi vdiq.

Prokurorët thanë se nuk kanë prova se vdekja e saj lidhet me punën e saj por është një krim i zakonshëm seksual, por ata janë duke hetuar mundësitë.

Krasimirov u arrestua në Gjermani më 9 tetor dhe u ekstradua në Bullgari të mërkurën.
Hetuesit kanë gjetur ADN-në e Krasimirov në trupin e pajetë të gazetares.

Ndërkaq,Krasimirov është arrestuar më 9 tetor dhe është ekstraduar në Bullgari të mërkurën.