Davos

Gjendet i vdekur një turist skijator, një tjetër i lënduar rëndë në Davos

Pak para orës 14:00 të së dielës, policia kantonale e Graubünden mori një raport se një turist skijator ishte zënë nga një ortek në zonën Erezberg mbi Davos Monstein GR.

Punonjësit e shpëtimit, të cilët u vendosën menjëherë, arritën të gjenin 57-vjeçarin zviceran nën masat e dëborës dhe ta nxirrnin.

I plagosuri rëndë u transportua në një spital në Chur GR me një helikopter Rega. Gjatë punës së shpëtimit dhe rikuperimit në Erezberg, u mor një raport tjetër.

Një turist tjetërmungonte jo shumë larg vendit të aksidentit në Erezberg. Punonjësit e shpëtimit arritën ta lokalizonin personin pak kohë më vonë poshtë Leidbachhorn nën dëborë pas një orteku të dytë.

Së bashku me prokurorinë publike, policia kantonale e Graubünden po sqaron rrethanat e sakta të aksidenteve të ortekëve./Albinfo.ch