Fundoset anija me migrantë, 4 të vdekur dhe 30 të zhdukur

Ministria e Brendshme turke njoftoi sot se një anije me migrantë u fundos në Detin Egje dhe se katër vetë u vranë gjatë aksidentit, ndërsa 30 u zhdukën.

Ministria tha se një i mbijetuar irakian ftoi Gardën Bregdetare për të ndihmuar. Aksidenti ndodhi në brigjet e qytetit të Karaburunit në provincën e Izmirit.

Rojet bregdetare turke dërguan anije, aeroplanë dhe helikopterë për të kërkuar të zhdukurit.

Edhe pse fluksi i emigrantëve ka rënë, ata vazhdojnë të përpiqen të lundrojnë nga Turqia për të lundruar në Greqi në rrugën drejt vendeve të tjera evropiane.