Flet nipi i Klement Balilit: U vetëdorëzua, unë negociova me drejtorin e policisë

Nipi i Klement Balilit, Rigels Balili ka treguar arsyen qe e shtyu te ashtuquajturin “Escobari i Ballkanit” qe te vetedorezohej ne polici, duke mohuar deklaraten zyrtare te MB se ai eshte arrestuar.

“Negociatat kanë nisur që në momentin kur na njoftuan se është plotësuar dosja dhe është gati për t’u dorëzuar në gjyq. Sot bëmë të mundur dorëzimin në drejtorinë e Policisë. Nuk është arrestuar, është vetëdorëzuar kam shkuar unë në zyrën e drejtorit të policisë dhe kam bërë negociatën”- thote ai ne nje interviste per “Oranews’.

Ai tha se nuk pati mundesi ta pyeste se ku ka qene gjithe kete kohe Balili, qe ka qene ne kerkim. “Nuk pata mundesi ta pyesja, vetem e shoqerova dhe u dorezua”.

Sipas tij, ai ka bere negocilaten dhe ka ardhur me pas drejtori dhe e ka marre Klement Balilin ne zonen e Delvines.

“Nuk ka qene fare e veshtire, ne moment qe dosja do te shkonte ne gjyq ai i kishte thene familjareve qe nuk do te fshihej, por do te shkonte te perballej me drejtesine. Nuk ka pasur asnje kusht per kete”- thote me tej ai.

Pyetur nese Balili ka kerkuar garanci nga autoritetet e police per te mos u ekstraduar drejt Greqise, nipi thote: Asnje garanci, ai ka thene se eshte i pafajshem, ka deklaruar se nuk mund te rrinte ne paraburgim sa kohe qe te behej dosja per gjyq, kur u be gati, atehere u dorezua, nuk eshte arrestuar.