presidenti rus

Diçka e frikëson Putinin masa mbrojtëse ekstreme ndaj covid-19 (FOTO)

President rus Vladimir Putin u shfaq sot në një vizitë në spitalin Kommunarka, në periferi të Moskës ku pacientët po trajtohen për koronavirusin e ri.

Para se të futet brenda spitalit ai është veshur me një kostum mbrojtës dhe është pajisur me një respirator, në mënyrë që të mos infektohet nga koronavirusi.

Edhe pse nuk ka shumë të infektuar, autoritetet ruse mendojnë se gjërat mund të ndryshojnë së shpejti dhe për këtë arsye po ndërtojnë një spital infektiv gjigant në periferi të kryeqytetit.

Zona është ajo e Voronovskoye, dhe nuk ka qendra banimi të rëndësishme afër. Fondet për ndërtimin janë tashmë lëvruar dhe punimet po fillojnë me ritme të larta. Spitali do të kushtojë 100 milionë euro.