Angelo Onorato

Burri i eurodeputetes italiane është gjetur i vdekur, ajo dyshon për vrasje

Angelo Onorato, bashkëshorti i eurodeputetes italiane Francesca Donato, u gjet i vdekur në makinën e tij në Palermo, raporton Corriere della Sera.

Hetimet për vdekjen e tij janë në vijim, por sipas mediave italiane ka gjithnjë e më shumë gjasa që ai të ketë marrë jetën vetë. Por gruaja e tij dyshon se ai është vrarë.

Ajo dyshoi se diçka i kishte ndodhur burrit të saj pasi ai nuk iu përgjigj thirrjeve të saj të përsëritura. Ajo përfundimisht gjeti makinën e tij duke përdorur GPS dhe thirri 911.

Ai u gjet në sediljen e shoferit me një brez në qafë. Pavarësisht se çfarë raportuan fillimisht mediat italiane, në trupin e tij nuk u konstatuan plagë me armë zjarri. Në bluzë është gjetur një njollë gjaku.

Hetuesit nuk përjashtojnë mundësinë që Onorato të kishte takuar dikë në rrugën ku u gjet trupi i tij.

Onorato ishte një arkitekt dhe pronar dyqani në Palermo. Ai u përfshi në politikë si gruaja e tij dhe në vitin 2022 kandidoi për zgjedhjet rajonale në listën e kristiandemokratëve, por nuk u zgjodh.

Në vitin 2019, gruaja e tij u zgjodh në Parlamentin Evropian, ku u shqua për pikëpamjet e saj euroskeptike dhe kundërshtimin ndaj vaksinimeve dhe masave kufizuese gjatë pandemisë.