LAJMI I FUNDIT

Biden zyrtarisht e njeh si gjenocid vrasjen masive të armenëve nga Perandoria Osmane

Presidenti Biden njohu vrasjet masive të armenëve të kryera para më se një shekulli më parë nga Perandoria Osmane si gjenocid.

“Çdo vit në këtë ditë, ne kujtojmë jetët e të gjithë atyre që vdiqën në gjenocidin Armen të epokës Osmane dhe kërkojmë që të parandalojmë një mizori të tillë që të mos ndodhë më kurrë”, deklaroi Biden në një deklaratë të lëshuar në nder të 106 vjetorit të fushatës brutale nga ish-Perandoria Osmane që vrau 1.5 milion njerëz, raporton New York Times.

Deklarata nga Biden pasqyroi angazhimin e administratës së tij për të drejtat e njeriut, shtyllë e politikës së saj të jashtme.

Qeveria turke, si dhe aktivistët e të drejtave të njeriut dhe armenët etnikë, heshtën karshi këtij lajmi, i cili doli ditë më parë, duke e përshkruar masën kryesisht simbolike.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, i cili ka mohuar vazhdimisht se vrasjet ishin gjenocidale, kishte lobuar fort për të parandaluar njoftimin, duke thirrur konferencë dhe duke pasur fushata mediatike para përvjetorit të së shtunës.

Kur biden bisedoi me Erdoganin të premten, homologët kishin rënë dakord vetëm për një “menaxhim efektiv të mosmarrëveshjeve”, sipas një përmbledhje të bisedës të siguruar nga Shtëpia e Bardhë.