Joe Biden

Biden i premton homologut të tij ukrainas përgjigje ‘të shpejtë dhe vendimtare’ në rast sulmi nga Rusia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky foli në telefon me homologun e tij amerikan Joe Biden të dielën për krizën.

Të dy ranë dakord të ndjekin “diplomacinë” dhe “parandalimin” kundër Rusisë në një bisedë telefonike që zgjati rreth 50 minuta, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

“Të dy liderët ranë dakord për rëndësinë e ndjekjes së diplomacisë dhe parandalimit në përgjigje të ngritjes ushtarake ruse në kufijtë e Ukrainës”, thuhet në deklaratën përmbledhëse ekzekutive, shkruan Euronews, përcjell Klankosova.tv

Gjatë bisedës, Biden premtoi përsëri një përgjigje “të shpejtë dhe vendimtare” të ShBA-së, në koordinim me aleatët e saj, në rast të një sulmi rus.

Më herët këtë fundjavë, Zelenskyy vuri në dyshim paralajmërimet e zyrtarëve amerikanë në ditët e fundit se Rusia mund të planifikonte të pushtonte në mesin e javës, duke thënë se ai ende nuk kishte parë prova bindëse.