Ish-kryeministri

Berisha: Rama dhe Vuçiq po rrezikojnë paqen dhe stabilitetin në rajon

Ish-kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka thënë se kryeministri Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq po rrezikojnë paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Edhe shungurimin e kreut të kishës ortodokse serbe në Mal të Zi, Berisha e cilësoi si vepër të Edi Ramës dhe Vuçiq, të cilët “shkatkojnë luftënxitje”.

“Edi Rama është një anti-shqiptar i paskrupullt, i cili zbaton këshillat dhe udhëzimet që i merr nga ndërmjetësi midis Ramës dhe Vuçiq, Baton Haxhiu”, u shpreh Berisha  në euronewsal.

Iniciativa Open Balkan që kanë ndërmarrë krerët e Shqipërisë, Serbisë dhe RMV-së është një aleancë destabilizuese për ish-kryeministrin, pasi sipas tij nxit nacionalizma në Ballkan.