Tensionet

Banorët e rajoneve lindore të Ukrainës, të okupuar nga paramilitarët rusë, duan punë e jo luftë me Ukrainën

Rusët e varfër, duan punë, rrugë e shkolla, nuk duan luftë me Ukrainën

Në vitin 2014, qyteti i qymyrit Gukovo u gjend i kapur nga lufta në Ukrainën lindore. Tani, banorët e saj thjesht duan rrugë më të mira, duke kundërshtuar luftën dhe planet e Putinit për vazhdimin e aneksimit të territorit të Ukrainës.

Dhjetra autokolona ushtarake dhe raketahedhës ruse kaluan afër Gukovo, qytet i minierave në Rusi, në kufi me Ukrainën lindore.

“Askush s’ka dëshir të fillon sërish lufta”, thotë Tatyana Grodzeva, 43 vjeç, e cila drejton një dyqan ushqimesh të vogla me pamje nga sheshi qendror, që është tre milje larg Republikës Popullore të Donetskut të kontrolluar nga separatistët. Kamionët ushtarakë që gjëmuan në të kaluarën – pamjet e të cilave u ngarkuan në internet dhe u konfirmuan si autentike nga grupi i blogerëve ushtarakë me bazë në Rusi i njohur si Ekipi i Inteligjencës së Konfliktit – ishin pjesë e përqendrimit më të madh të trupave ruse në kufirin e saj me Ukrainën që nga konflikti në Ukraina lindore që shpërtheu për herë të parë në vitin 2014, raporton Ballkani.info.

Zëdhënësi i Presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, tha më 12 prill se Rusia tani ka 41 mijë trupa në kufirin lindor të Ukrainës dhe 42 mijë në gadishullin e Krimesë. Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu u përgjigj se trupat me artileri që kanë lëvzur në perëndim janë pjesë e stërvitjeve që do të zgjasnin dy javë, pasi ai i konsideroj ushtrimet e NATO-së si kërcënime.

“Ju lutem, le të mos kemi një luftë tjetër. Ishte një rrëmujë këtu herën e kaluar”, shtoi Grodzeva ndërsa mbylli dyqanin e saj për atë ditë. Në verën e vitit 2014, në Gukovo, një qytet me më pak më shumë se 60 mijë banorë në rajonin jugor të Rostov të Rusisë, tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare kur videot e ngarkuara nga banorët lokalë në mediat sociale treguan raketat ruse duke qëlluar nga qyteti në Ukrainën lindore, ku ishte një konflikt i përgjakshëm dhe i tërbuar.

Gordzeva, si vendasit e tjerë me të cilët foli Moscoë Times (CITIM), theksoi se ndërtimi ushtarak që ata kanë parë deri më tani, i cili përfshin automjete të rënda të ushtrisë të vendosura në shinat e trenave aty pranë, është i vogël krahasuar me 2014. Në të vërtetë, imazhet satelitore kanë treguar pjesën më të madhe të trupave ruse që përqendrohen në një kamp të ri të ushtrisë në rajonin e Voronezh, 500 kilometra në veri të Gukovës. Për banorët e Gukovës, kanë ndjenjën se konflikti do t’ua përkeqësojë edhe më shumë jetën duke i dëguar në kolaps. Një banor tjetër thotë se nuk iu duhet lufta, por punë, rrugë dhe shkolla.

“Këtu pran ka një ndërtesë ushtarake, por ne nuk kemi asnjë punë. A i keni parë rrugët tona si janë? Asnjëherë nuk ka qenë kaq keq”, tha Oleg Visurkin, i cili e ka improvizuar një garazh në lokal, duke mbijetuar nga varfëria e madhe që ka kapluar këtë vend. “Në të vërtetë nuk kemi kohë të mendojmë për luftën”, shtoi ai.

Shumë miniera ishin në pronësi të shtetit, por numri i tyre ra kur u privatizuan në vitet 2000. Për shkak të një kombinimi të keqmenaxhimit, krizës financiare të vitit 2008 dhe rritjes së kostove të nxjerrjes, deri në vitin 2014 vetëm gjashtë nga 64 minierat në të gjithë rajonin e Rostov kishin mbijetuar. Si rezultat, vetëm një nga katër minierat e Gukovës ka mbijetuar, duke çuar në papunësi masive dhe një popullsi në rënie. Një sondazh i kohëve të fundit e renditi qytetin si një nga më të vështirat e Rusisë për të jetuar dhe në 2017 ajo u trondit nga protestat e minatorëve për pagat e vonuara. Në përpjekjet për të ringjallur qytete minerare si Gukovo, Kryeministri i Rusisë, Mikhail Mishustin, u zotua të investojë shumë në rajonin e Rostov.

Por Kremlini duket se ka zhvendosur fokusin dhe paratë e tij në lindje të vendit pasi Putini tha se shpresonte që basenet e mëdha të qymyrit të vendit në Siberi dhe Lindjen e Largët do të rrisnin eksportet e tyre të qymyrit në Kinë – konsumatori numër një në botë. Minatori Vitaliy Brasov ishte duke qëndruar jashtë minierës së fundit të Gukovës, Rostovskaya, duke pirë një cigare në fund të ndërrimit të tij. “Minierat dikur ishin zemra e këtij vendi, tani e gjithë zona po prishet, po jetojmë në mjerim. Edhe lufta na mungon, që të vdesim urie”, tha ai.

Shumica e minatorëve rusë nga rajoni i Rostovit, tha Brasov, janë larguar për të punuar në miniera tjera, ku pagat mujore janë më të larta se 20,000 rubla (250 dollarë) që ai fiton. Por a do të përshkallëzohet Rusia në të vërtetë apo ndërtimi ushtarak është pjesë e asaj që shumë besojnë se është qëndrimi strategjik? Analisti i Qendrës së Moskës, Carnegie Andrei Kolesnikov, tha se shoqëria ruse në tërësi, me përjashtim të përfaqësuesve të saj më agresivë, nuk është e gatshme të shkojë në luftë. Duke treguar reformën e diskutueshme të pensioneve të vitit 2018 si një pikë kthese, Kolesnikov argumentoi se rusët kanë zhvendosur vëmendjen e tyre në çështjet e brendshme.

“Që nga viti 2018 fushatat ushtarake nuk e kanë mobilizuar popullsinë për t’u mbledhur rreth flamurit”, tha ai. Rusia është paralajmëruar se do të përballet me pasoja të rënda në rast se tenton ta shkel tërësin territoriale Ukrainës. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, paralajmëroi për pasoja serioze nëse Rusia ndërhynë me ushtri në Ukrain. Ndërsa presidenti i Ukrainës, Vladimir Zelensky, është duke bërë një vizitë në Francë që është ftuar nga presidenti, Emmanuel Macron, për t’i garantuar Ukrainës anëtarësimin sa më të shpejt në NATO. /Ballkani.info/