Autoritetet turke nuk lejohen të kontrollojnë një makinë të konsullatës arabe

Autoritetet turke u penguan të kërkojnë të hënën një autoveturë saudite të parkuar në Stamboll, sepse nuk iu është dhënë leje nga konsullata arabe.

Makina që i përket konsullatës saudite në Stamboll, u gjet në lagjen Sultangazi të qytetit, paraditen e të hënës, ndërsa autoritetet do të mund të kontrollojnë makinën të martën, pasi të kenë marrë lejen nga konsullata.

Mjeti është bërë një fokus në hetimin e vrasjes së gazetarit saudit Jamal Khashoggi, i cili u zhduk pasi hyri në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor. Pas javëve të mohimit të njohurive për fatin e tij, zyrtarët sauditë thanë se gazetari i shquar u vra në një përleshje në konsullatë.

Disa kanale turke të lajmeve treguan gjithashtu pamjet e supozuara të kamerave të parkingut, ku është makina dhe më 18 tetor duket se një makine tjetër me një targë diplomatike afrohet pranë saj.

Pas kësaj, pamjet tregojnë bagazhet e të dy makinave të hapura dhe një person që shfaqet për të lëvizur një paketë nga një makinë në tjetrën, përpara se të largohet.