Jackie Smith

Ajo kishte trupin perfekt dhe bënte vetëm këto ushtrime: Trajneri zbulon çelësin për një figurë si Marilyn Monroe

Shumë njerëz të famshëm duken pikërisht kështu, dhe vajzat përpiqen ta arrijnë këtë pamje me ndihmën e ushtrimeve të ndryshme.

Marilyn Monroe, ikona e stilit të viteve 50 të shekullit të kaluar, kishte pikërisht një figurë të tillë, simbol i bukurisë femërore dhe përmasave perfekte.

Figura e orës së rërës, të cilën Marilyn e mbante me krenari, u bë ëndrra e çdo gruaje, shkruan albeu.com.

Kurbet e saj i bënë meshkujt të psherëtin dhe përveç gjenetikës, më vonë ndikuan dieta dhe disa ushtrime.

Dihet se ajo hëngri shumë çuditërisht, kështu që, për shembull, hëngri vezë ushqeu me qumësht të ngrohtë. E lindur si Norma Jean Mortenson, ajo ishte 168 centimetra e gjatë, ndërsa në rastin më të mirë peshonte 53 kilogramë. Vetëm kur arriti famë, Marilyn Monroe filloi të stërvitej çdo ditë, dhe disa nga ushtrimet i ndau në ish-revistën “Pidgent” në 1952.

Me atë rast, Monroe deklaroi se nuk e konsideronte kurrë figurën e saj të jashtëzakonshme.

“Nuk jam kujdesur asnjëherë për sportet në natyrë, si tenisi, noti apo golf. Unë kurrë nuk jam shqetësuar me stërvitjen deri më tani. Tani lë mënjanë të paktën 10 minuta çdo mëngjes për stërvitje me peshë. Unë kam ushtrimet e mia të dizajnuara për muskujt që dua t’i forcoj”, tha ajo.

Trajnerja profesioniste Jackie Smith ka komentuar ushtrimet e kësaj bukurosheje dhe ka dhënë disa këshilla për të gjitha femrat që do të donin të formësonin trupin e tyre.

“Para së gjithash, duhet të dini se megjithëse shumica do të donin të dukeshin si Marilyn Monroe me një figurë perfekte të orës së rërës, mbani mend se secili prej nesh ka trupin tonë unik dhe të bukur. Çelësi për një trup të shëndetshëm dhe të fortë gjendet në lëvizjet e përditshme, sido që të jetë. Të paktën 10 deri në 15 minuta në ditë janë të mjaftueshme për ta mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm dhe të hollë”, tha ajo.

Sipas Smith, lloji më i mirë i ushtrimeve për të arritur një figurë të orës së rërës është ushtrimi i forcës me ngarkesë minimale me pesha. Dhe ajo gjithashtu këshilloi Pilates si një nga trajnimet e dobishme. /albeu.com/