Seria A

Afër të shkruhet historia në Serie A: Për herë të parë, një grua do të gjykojë në një ndeshje të ligës elitare italiane

Serie A e futbollit do të shkruajë një faqe të re në histori të dielën, pasi në një nga ndeshjet e saj, për herë të parë, drejtësia do të vendoset nga një grua.

Gjegjësisht, në ndeshjen mes Sassuolos dhe Salernitanas që do të luhet të dielën, në qendër të fushës do të jetë Maria Sole Ferreira Caputi, e cila do të mundohet të mbajë gjithçka në rregull dhe të hyjë në tekstet e futbollit, njoftojnë mediat italiane, transmeton Demokracia.com.

Më parë ajo ka ndarë drejtësinë në ndeshjet e renditjes më të ulët në Serinë B, por edhe në kampionatet e të rinjve.

Ndeshja në stadiumin “Mapei” do të luhet nga ora 15:00 dhe është një duel i drejtpërdrejtë mes dy skuadrave që ndodhen në mes të tabelës