Zëvendëspresidentja

15 faktet që nuk i keni ditur për Kamala Harris: Ishte në lidhje dashurie me partnerin 30 vjet më të vjetër

Zëvendëspresidentja Kalama Harris, vjen nga një familje ambicioze, ka botuar tre libra dhe i pëlqen të gatuajë, ndërsa për të mësuar diçka ma shumë në lidhje me të lëxoni faktët më posht.

Kamala Harris do të jetë Zëvendës Presidentja e Shteteve të Bashkuara dhe është gruaja e parë që do të ketë këtë pozitë. Ajo studioi shkenca politike dhe ekonomi, ndërsa në vitin 1989 u bë avokate.

Në fillim të karrierës së saj, Kamala fitoi një reputacion si një grua e fortë dhe punoi kryesisht në raste të ngacmimeve seksuale dhe tregtisë së drogës.

Tani, 56 vjeçarja Kamala do të jetë Zëvendëspresidentja e Shteteve të Bashkuara dhe më poshtë mund të lexoni disa fakte interesante rreth saj:

1. Kamala Harris lindi më 20 tetor 1964 në Kaliforni. Nëna e saj është nga India dhe babai i saj është nga Jamaica. Prindërit e Kamalës u divorcuan kur ajo ishte 7 vjeçe, kështu që ajo u rrit me nënën dhe motrën e saj Maja.

2. Emri i saj u zgjodh nga nëna e saj, Kamala do të thotë “lotus” dhe është një emër tjetër i perëndeshës hindu Lakshmi.

3. Në fillim, familja e Kamalës ishte skeptike ndaj zgjedhjes së saj për karrierë. Megjithëse ishte e vetëdijshme që prokurorët kishin një reputacion të keq, Kamala kishte një dëshirë të ndryshonte sistemin nga brenda.

4. Suksesi i Kamalës nuk është për t’u habitur, ajo vjen nga një familje vërtet ambicioze. Babai i saj ligjëronte në Universitetin e Stanfordit, dhe nëna e saj ishte një shkencëtare që punonte në kërkime për kancerin.

5. Në 1994, ajo filloi të dilte me Willie Brown, një politikan i fuqishëm 30 vjet më i madh se ajo. Kamala ishte 29 vjeç në atë kohë dhe Willie ishte 60 vjet. Por një vit më vonë ajo u nda me të sepse mendoi se nuk kishte të ardhme me të.

6. Një nga vendimet më të diskutueshme që Kamala ka marrë në karrierën e saj që nga viti 2004. Ajo më pas refuzoi të ekzekutonte një burrë që vrau një oficer policie të San Franciskos. Në varrimin e oficerit të policisë, ku ishte prezentë edhe Kamala, një senatore kritikoi vendimin e saj. Fjalimi i senatorës u shoqërua me duartrokitje nga oficerët e policisë që ishin të pranishëm.

7. Një nga arritjet më domethënëse të Kamala është krijimi i platformës online “Open Justice”, përmes së cilës të dhënat për çështje të caktuara penale bëhen të disponueshme për publikun.

8. Në vitin 2014, Kamala u martua me Doug Emhov, një avokat nga Los Angeles. Ata nuk kanë fëmijë të tyre, por Doug ka dy fëmijë nga një martesë e mëparshme.

9. Kamala pëlqen të gatuajë dhe ka deklaruar se më së shumti përdor receta nga Neë York Times. Ajo thotë se preferon të bëjë pule të pjekur, dhe përveç pulës, ushqimi i saj i preferuar janë patatet e skuqura.

10. Përveç gatimit, Kamalas i pëlqen muzika, dhe ka deklaruar se zhanret e saj të preferuar janë hip-hop’i dhe rep’i.

11. Kamala është një adhuruese e madhe e markës “Converse” dhe ka një koleksion të tërë të atleteve të famshme.

12. Disa nga librat e saj të preferuar janë “The Kite Runner” nga Khaled Hosseini, “The Lion, the Witch and the Wardrobe” nga K. С. Lewis dhe “Song of Solomon” nga Tony Morrison.

13. Çdo mëngjes, Kamala zgjohet në 6 të mëngjesit dhe e fillon ditën me ushtrime. Mëngjesi është zakonisht smoothie të frutave me qumësht bajame, të shoqëruara me një filxhan çaj.

14. Kamala është gjithashtu autore, ajo ka shkruar tre libra, njëri biografik dhe tjetri profesional, dhe një libër për fëmijë.

15. Kamala kurrorëzoi Chris Perry dhe Sandy Steer, dhe kjo në fakt është martesa e parë e të njëjtës gjini në Kaliforni.