Top gardianët

10 portierët me statistikat më të mira në Europë, i pari një brazilian

Në një nga intervistat e fundit, trajneri i Liverpoolit është shprehur: “Po ta dija se Alisson do të ishte kaq i fortë, do të paguaja edhe 150 milionë euri për ta blerë (dyfishi i shumës së paguar për ta rrëmbyer nga Roma).

Klasifikimi i ndeshjeve pa pësuar gol dhe i numrit të përgjithshëm të golave të marrë i japin të drejtë teknikut gjerman.

Në 5 kampionatet më të forta në Europë fiton braziliani. Më pas vjen portieri i Interit, Handanovic, i ndjekur nga Kepa i Chelseat.

Në top-listë janë edhe Mendy, Oblak, Ederson, Szczesny, Benitez, Lacomte dhe Lloris.