Elcin Poyrazlar

Zgjedhjet në Turqi “thikë me dy presa”, Erdogan rrezikon humbjen


Nga Elcin Poyrazlar, Politico

Nëse nëpunësit civilë në Ankara janë një barometër i saktë i ndryshimit të fronteve në politikën kombëtare të Turqisë, atëherë udhëheqësi më jetëgjatë i vendit, Rexhep Tajip Erdogan,  mund të hasë probleme në zgjedhjet e majit.

Opozita kryesore, Partia Republikane Popullore (CHP), thotë se burokratët tashmë po dërgojnë rezymetë e tyre në përgatitje për një rend të ri, duke theksuar se ky mund të jetë fundi i dominimit prej më shumë se dy dekadash të Erdoganit.

Ky do të ishte një lehtësim për shumë njerëz në Perëndim, të cilët janë gjithnjë e më të frustruar nga qëndrimi populist islamik në një peshë të madhe strategjike në vendin me 85 milionë banorë, raporton abcnews.al.

Vetëm në muajt e fundit, Turqia ka ndihmuar Rusinë për anashkaluar sanksionet, ka vendosur një veto për hyrjen e Suedisë në NATO. Makineria shtetërore po përgatitet për një tronditje. Dhe pas tërmetit më të keq në pothuajse një shekull, si dhe viteve të keqmenaxhimit ekonomik ka një pritje të ethshme të ndryshimit në parlament dhe selitë e partisë.

Për vite me radhë, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet e presidentit ka fituar besimin përpara zgjedhjeve. Në një sekuencë pothuajse të pandërprerë, Erdogan ka fituar dy gara presidenciale, tre referendume për ndryshimin e kushtetutës dhe pesë zgjedhje parlamentare.

Por sot gjërat janë ndryshe. Tani, edhe mbështetësit e presidentit turk e pranojnë se, pas mbi 20 vjetësh në pushtet, Erdogan nuk po mban më fushatë si më përpara.

Dhe megjithëse ai arriti të fitojë 2018, është domethënëse që partia e tij të fitoj zgjedhjet vendimtare për kryetar bashkie në qytetet e mëdha të Ankarasë, Stambollit dhe Izmirit vitin e ardhshëm, raporton abcnews.al.

“Është 50-50,” tha një anëtar i lartë i administratës. “Njerëzit mendojnë se ndryshimi po vjen.”

Sondazhet në Turqi mund të jenë një biznes i “pisët” me partitë që kryejnë sondazhe private që shpesh prodhojnë rezultate të përshtatshme për fushatat e tyre.

Megjithatë, sondazhet e fundit e nxjerrin opozitën me më shumë se 10%  përpara, megjithëse ekipi Erdoğan argumenton se do të ketë ende avantazh në maj.

Megjithatë, një zyrtar i lartë i AKP-së tha se në një takim të nivelit të lartë, të mbajtur menjëherë pas tërmetit shkatërrues të shkurtit, në të cilin mbi 48,000 vdiqën në Turqi, disa zyrtarë partiakë ishin aq të shqetësuar saqë kërkuan shtyrjen e zgjedhjeve.

Kundërshtarët e tij thonë se zgjedhjet e majit, të cilat do të zgjedhin gjithashtu parlamentin, janë një mundësi e fundit për të shpëtuar demokracinë turke.

Shumë figura qeveritare dhe partiake janë urdhëruar të mos flasin dhe nëse do të duhet do të flasin vetëm në kushte anonimiteti, siç është edhe rasti për disa figura të opozitës të shqetësuara për hakmarrjet nga shteti.

Megjithatë, shkalla e katastrofës ka traumatizuar miliona turq dhe kjo vetëm sa do të komplikojë sfidat me të cilat Erdogan po përballej tashmë këtë vit, kryesisht për shkak të vështirësive ekonomike të Turqisë, si inflacioni dhe një deficit tregtar rekord, raporton abcnews.al.

Opozita e përçarë e vendit më në fund është bashkuar rreth një kandidati të vetëm, Kılıçdaroğlu, lideri me shërbim të gjatë i partisë kryesore opozitare laike, një njeri i folur aq i butë sa Erdogani është i guximshëm. Dhe më e rëndësishmja, Partia Popullore Demokratike pro-kurde ka thënë gjithashtu se nuk do të paraqesë një kandidat, duke lejuar një front votimi edhe më të bashkuar kundër Erdoganit.

Kështu, nëse Erdogan triumfon, axhenda e brendshme duket gjithashtu e qartë, të paktën për vitet e para: lehtësimi nga pasojat e tërmetit dhe detyra e madhe e rindërtimit do të mbizotërojnë titujt kryesorë, edhe pse kritikët e Erdoganit pretendojnë se ai po përdor pushtetin e tij mbi shtetin për të kufizuar politikën.

Për pjesën tjetër të botës, megjithatë, fokusi do të jetë në politikën e jashtme, ashtu si lufta në Ukrainë vazhdon të ilustrojë se cili është një lojtar i rëndësishëm strategjik Turqia, duke pasur parasysh rolin e saj, për shembull, në ndërmjetësimin e marrëveshjeve të grurit midis Kievit dhe Moskës.