Zëvendësministrit që është zyrtar i AAK’së i caktohet paraburgimi

Burime të Gazetës Express brenda Gjykatës Themelore në Prishtinë kanë konfirmuar se Zëvendësministrit Musa Cena i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji.

Cena u arrestuar një ditë më parë nën dyshimin se kishte marrë ryshfet dhe keqpërdorur pozitën zyrtare. Ramush Haradinaj ende nuk e ka shkarkuar derisa Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës s’ka lëshuar asnjë reagim.

Shumë shpejt pritet të publikohet vendimi i Gjykatës Themelore në Prishtinë me të cilin do t’i caktohet masa e paraburgimit prej një muaji.

Burime të Express kanë thënë se vendimi i Gjykatës do të jetë në favor të kërkesës së Prokurorisë e cila ka kërkuar 30 ditë paraburgim për zyrtarin e Qeverisë i arrestuar të shtunën mbrëma teksa ishte duke u marrë me ryshfet e keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Bashkë me Zëvendësministrin janë arrestuar edhe Nysret Shala zyrtar në Komunën e Rahovecit, dhe Hazer Shehu, pronar i një kompanie private.

Qeveria e Kosovës ende nuk e ka shkarkuar zyrtarin e zënë të zhytur në ryshfet.

As AAK’ja e Ramush Haradinajt nuk e ka thënë asnjë fjalë për këtë skandal të zyrtarit të tyre.