Ushqimet

Zbulojmë se çfarë mund të hani para gjumit pa pendim

Të gjithë duam të jemi të dobët, por kur bëhet fjalë për vaktet e vona, është e vështirë për ta bërë.

Edhe nëse i kushtoni vëmendje dietës suaj gjatë ditës, vaktet vonë natën mund të jenë shumë të dëmshme për linjën tuaj.

Për fat të mirë, ne jemi këtu për t’ju njohur me ushqimet që mund t’i hani para gjumit pa pendim! Këto janë ushqime që nxisin humbjen e peshës edhe në pushim.

Ushqimet që nuk do të shtoni peshë gjatë gjumit:

Kos grek

Kosi grek është plot me lëndë ushqyese dhe proteina që nxit humbjen e peshës.

Kokoshka

Mos ngurroni ta mbyllni ditën me filmin tuaj të preferuar, duke ngrënë kokoshka. Një filxhan kokoshka përmban vetëm 31 kalori! Kokoshkat janë plot me fibra dhe antioksidues që kanë një efekt pozitiv në shëndet.

Mish gjeldeti

Gjeldeti përmban shumë pak yndyrë dhe shumë proteina. Përmban gjithashtu hekur, zink, fosfor, kalium dhe vitaminë B. Gjeli i detit do t’ju ngop, por gjithashtu do të ndihmojë në ruajtjen e dobësisë!

Trangujt

Mund të hani tranguj në çdo kohë të ditës. Ato përmbajnë 95% ujë, një sasi të madhe të vitaminave C dhe K, kalium, bakër dhe mangan.

Mollë

Mollët rritin imunitetin dhe shtypin oreksin. Mollët janë të pasura me fibra, kalium dhe vitaminë C dhe kanë një efekt qetësues, i cili është ideal për të arritur një gjumë cilësor.

Karota

Karotat përmbajnë sasi të mëdha beta-karoten, fibra, vitaminë K, kalium dhe antioksidues. Karotat ndikojnë në rënien në peshë, pasi ulin nivelin e kolesterolit. Nëse e hani para gjumit, do të përmirësoni shëndetin tuaj dhe do të ruani dobësinë.

Banane

Bananet promovojnë shëndetin e sistemit nervor, parandalojnë zhvillimin e diabetit dhe depresionit dhe mbrojnë nga sëmundje të ndryshme.