Miroslav Lajçak

Zbardhet agjenda e Lajçak, takime për të shmangur tensione të reja

Paloma Hall Caballerro, zyrtare për media për Politikë të Jashtme dhe Siguri në BE, ka konfirmuar agjendën e Përfaqësuesit Special të BE-së Miroslav Lajçak gjatë vizitës në Kosovë.

“Në takimin e Dialogut të Nivelit të Lartë të enjten e kaluar, të dyja palët ranë dakord të vazhdojnë diskutimet. Në vazhdim të takimeve të javës së kaluar, Përfaqësuesi i Lartë Borrell i ka kërkuar Përfaqësuesit Special të BE-së Miroslav Lajçak që të udhëtojë në Kosovë dhe Serbi këtë javë, 24-25 gusht 2022, në mënyrë që të avancohet drejt një zgjidhjeje të pëlqyeshme reciprokisht për të shmangur tensionet e reja në terren. Në misionin e tij, atij do t’i bashkohet edhe Përfaqësuesi Special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor dhe Zëvendës Ndihmës Sekretari Gabriel Escobar. Lajçak do të takohet me Presidenten Vjosa Osmani, Kryeministrin Albin Kurti, zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, partitë opozitare shqiptare si dhe përfaqësues të komunitetit serb të Kosovës. Ndërsa gjatë vizitës në Serbi, Lajçak do të takojë presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kryenegociatorin Petkoviq”, ka thënë për RTKlive Caballerro.