Xi viziton Korenë e Veriut, Kim viziton Rusinë

Presidenti i Kinës, Xi Jinping do të vizitojë së shpejti Korenë e Veriut, deklaroi presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae In, ndërsa udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong pritet gjithashtu të vizitojë Rusinë, sipas agjencisë koreano-jugore të lajmeve, Yonhap.

Moon tha në një takim të kabinetit në Seul se vizita e së dielës e sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompey në Phenian nënkupton një takim të dytë midis Kim dhe presidentit të SHBA, Donald Trump, që gjithashtu mund të zhvillohen së shpejti.

“Gjithashtu mund të ketë edhe një samit mes Koresë së Veriut dhe Japonisë”, deklaroi presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae In