kinë

Vogëlushja kineze tenton të kafshojë biskotën, harron se ka të vendosur maskën në fytyrë

Një vajzë kineze është kapur nga kamera duke tentuar të kafshonte një biskotë – pa e kuptuar që ajo ka një maskë në fytyrën e saj.

Sipas mediave të huaja, videoja kap fëmijën e vogël duke tentuar të kafshojë një biskotë përmes maskës së fytyrës së saj dhe dukej në mëdyshje pasi ajo nuk shijon asgjë.

Siç bëhet e ditur, momenti interesant u regjistrua nga një kalimtar në Haozhou, Provinca Anhui e Kinës lindore.

Pamjet pastaj janë shpërndarë në mediat sociale kineze dhe kanë provokuar miliona njerëz.

Autoritetet e qytetit rreth Kinës kanë kërkuar nga qytetarët të veshin maska ndërsa jashtë si një masë themelore për të parandaluar coronavirusin.

Që nga paraqitja e virusit vdekjeprurës në Wuhan në fund të vitit të kaluar, ai ka vrarë të paktën 2.809 njerëz dhe ka infektuar më shumë se 82.500 të tjerë.

Por Organizata Botërore e Shëndetit tha të hënën se coronavirusi tani është ‘arritur kulmin’ në Kinë dhe vlerësoi masat e forta të Pekinit për izolimin e shpërthimit.