Vladimir Putin

Vladimir Putin po fshihet në një bunker

Vladimir Putin po përgatitet të nisë një sulm taktik bërthamor nga një bunker shumë larg Moskës.

Putin, i cili të premten mbush 70 vjeç, paralajmëroi familjarët më të afërt për mundësinë e evakuimit të shpejtë nga kryeqyteti i Rusisë.

Mediat anti-Kremlin që pretendojnë se kanë burime të brendshme nga rrethi i presidentit rus – kanë thënë prej kohësh se ai po vuan probleme akute shëndetësore, por nuk po ofron asnjë provë për pohimin e saj.

Ndër pretendimet thuhet se ai ka marrë këshilla nga shamanët – parashikuesit tradicionalë të shpirtrave të mirë dhe të këqij – ndërsa vendos nëse do të lëshojë raketa bërthamore.

Ai beson se bunkeri është “i sigurt” nga sulmet perëndimore, raporton themirror.

Zyrtarët e lartë të sigurisë dhe qeveria do të zhvendosen në vendndodhjen sekrete, sipas kanalit telegram të General SVR.

“Të afërmit dhe miqtë e krerëve të shteteve do të dorëzohen paraprakisht në bunker”, thuhet në kanalin SVR sot (TUES).

“Alina Kabaeva me fëmijët [e çiftit] dhe dy vajzat më të mëdha me fëmijë dhe bashkëjetues u paralajmëruan për mundësinë e evakuimit urgjent. Por jo të gjithë në udhëheqjen e Rusisë ishin me fat. Për shembull, Putini urdhëroi, në rast të një kërcënimi bërthamor, të evakuohej ‘minimumi i nevojshëm’ i zyrtarëve rusë”, shtohej.

Të evakuuarit e nevojshëm do të përfshinin kryeministrin, Mikhail Mishustin dhe kryetarin e parlamentit, Vyacheslav Volodin.

Ai do të mbajë gjithashtu prokurorin e përgjithshëm, udhëheqjen e Këshillit të Sigurimit dhe zyrtarë kryesorë nga administrata presidenciale. Si dhe shefat e tre shërbimeve sigurisë dhe spiunazhit, FSB, FSO, SVR me familjet e tyre.

Ministria e Mbrojtjes ka bunkerë të ndryshëm, përfshirë në Ural dhe asnjë senator nuk është në listën e bunkerëve, u pretendua.

U deklarua në kanal se “Këshilli i Federatës [senati] nuk ishte aspak i nevojshëm. Putinit nuk i duheshin as fëmijët nga dashnoret e tij – një vajzë dhe një djalë, të cilët askush nuk do t’i evakuojë. Sigurisht që do të evakuohen edhe disa miq të presidentit me familjet e tyre dhe shërbëtorë të shumtë të banorëve të bunkerit”.

Putini besohet të ketë disa bunkerë në Siberi, njëri i lidhur me terminalin e ri të rasteve të lëngjeve në Sabetta në gadishullin Yamal dhe tjetri në malet Altai.

Në fillim të luftës u përhapën thashethemet se Putini ishte tërhequr në bunkerin në Siberi.

Putin thuhet gjithashtu nga kanali SVR se ka kaluar ditët e fundit në Siberi që nga aneksimi i paligjshëm i pjesëve të Ukrainës lindore.

Një bunker thuhet se ka deri në 100 mijë njerëz dhe është projektuar që Putin të sundojë Rusinë në rast të Harmagedonit.