Firehawks

Video e rrallë e aksionit të helikopterit të ‘operacioneve speciale’ të marinës së SHBA

Pas mbylljes së skuadronit të modeleve Firehawks të helikopterëve të sulmit detar HSC-85, tashmë modeli i vetëm i mbetur i marinës po përdoret në sferen e ‘operacione speciale’. Njësia e rezervave detare përdor per te, si rezervistë ashtu dhe personal aktiv në detyrë.

Firehawks mund të kryejnë një rang të gjerë misionesh duke përfshirë zjarrin e armatimeve të ndryshme, ndihmë të afërt për mjetet ajrore, apo lëshimin e raketave AGM-114.

Ata mund të kryejnë  operacione shpëtimi, dhe sigurisht të lëshimit apo nxjerrjes së grupeve të operacioneve speciale nga deti dhe nga toka.

Në videon e mëposhtme të postuar nga marina amerikane me 5 dhjetor 2020, jepet një pamje emocionuese e aftësive të Firehawks. Në të përfshihen sulme ndaj anijeve në det apo dhe zbrazja e municioneve nga armatime si mitralozi i famshëm 7.62.

Shpërndaje

Baku

Azerbajxhani tregon forcën, paradë ushtarake për të festuar fitoren në Karabak

Volkswagen Golf

Golf 3 e nxjerr një autobus të mbetur në borë

Firehawks

Video e rrallë e aksionit të helikopterit të ‘operacioneve speciale’ të marinës së SHBA

Bahamas

Pamje që shihen një herë në jetë/ Peshkaqeni sulmon breshkën, peshkatarët…

Bursa

Ja si grabitet filiali i postës në Turqi

MadMan’s Choice

Grupi muzikor suedez sjellin versionin rock të këngës “Xhamadani vija-vija”

Ellie

“Mogli” i filmave në jetën reale, fëmija jeton me kafshët e egra, s’mund të flasë e ha bar

Gage Gillean

Ylli i rrjeteve sociale shkatërron makinën 3.4 milionë dollarë

Australi

Pamjet mahnitëse kur gorilla miqësore e kopshtit zoologjik, ndihmon zogun e plagosur të fluturojë

Gjermani

Gjermanët s’e durojnë izolimin – Situatë “kaotike” në Frankfurt

Houston

“I grahi më mirë kur pij”, fjalët e fundit të shoferit para aksidentit fatal, shihni videon dramatike

“Dreqi e marrtë”

Sinan Vllasaliu publikon këngën e re, dedikim për Ushtrinë e Kosovës

BMW

Kompania prezanton kostumin turbo-elektrik me krahë që fluturon me 300 km/orë

Jerevan

Protestuesit sulmojnë qeverinë dhe Kuvendin armen pas marrëveshjes së paqes me Azerbajxhanin

Nick Carter

​Lufta e re botërore për shkak të COVID, kreu i forcave britanike thotë se rreziqet janë reale

UltraOne

Maska më e sigurt kundër COVID-19, filtron deri në 99.97 për qind të ajrit që thithni