VIDEO

VIDEO| Arrestohen në Bosnje-Hercegovinë dy anëtarë të partisë së Aleksandar Vuçiqit

Në Banja Luka të Bosnje-Hercegovinës, sonte janë ndaluar Adam Sukalo dhe Vladimir Mandiq, anëtarë të partisë së presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, SNS. Sipas informacioneve jozyrtare, ata janë ndaluar pasi automjeti i tyre është kontrolluar.

Sukalo është një ish-deputet i SNS-së në Parlamentin serb, ndërsa Mandiq është një ish-hendbollist serb. Të dy Sukalo dhe Mandiq janë anëtarë të Bordit Kryesor të SNS-së së Aleksandar Vuçiqit.

Televizioni Alternativ i Banja Lukës, i cili është në listën e zezë amerikane për shkak të lidhjes me Dodik, njoftoi mbrëmjen e sotme se policia ka ndaluar disa automjete luksoze që përmbanin “persona të interesit të sigurisë”.

“Jo zyrtarisht janë ndalur vetura me targa të Serbisë, policia ka bastisur edhe veturat. Nuk dihet ende arsyeja e ndalimit dhe bastisjes, ndërsa sipas informacioneve jozyrtare, në mesin e të arrestuarve ka edhe persona të cilët paraprakisht janë sjellë në lidhje me aktivitete ilegale në BeH, por dhe në Mal të Zi”, kanë thënë ata.

Kujtojmë se Adam Sukalo është gjithashtu ish-deputet i Asamblesë Kombëtare të Republikës Serbe dhe katër vjet më parë ishte kandidat i PDP-së për Dhomën e Përfaqësuesve të Parlamentit të BeH-së, por në prill të vitit 2020 ai vazhdoi karrierën e tij politike në Serbisë, më saktë në SNS.

Është interesant fakti se ky rast i arrestimit të stafit të Vuçiqit ndodhi në Banja Luka vetëm tre ditë para zgjedhjeve të përgjithshme në Bosnje dhe Hercegovinë, pikërisht në periudhën kur Jelena Triviq, kandidatja e opozitës për presidente të RS, e cila ishte kundërshtare e Milorad Dodik (SNSD), vizitoi mediat e shumta në Serbi që janë afër autoriteteve.

Shumë e interpretojnë këtë arrestim si një lloj mesazhi dhe hakmarrjeje të liderit të SNSD-së ndaj regjimit në pushtet në Serbi, i cili u dha mundësi opozitarëve nga Bosnja dhe Hercegovina, subjektet e RS do të flasin kundër Milorad Dodik në fund të fushatës parazgjedhore. Duhet mbajtur mend gjithashtu se sipas sondazheve të shfaqura në publik, Jelena Trivić ka një avantazh të lehtë ndaj Milorad Dodikut.