Veturat 2018

Veturat më të mirat të vitit 2018

1: Jaguar I-Pace

Mirë, pra, në blerjen e një Jaguar I-Pace, ju do të hidhni veten në mëshirën e rrjetit publik të akuzuar të Irlandës. Dhe është e shtrenjtë.

Asnjëherë mos u mërzit se, për shkak se si një makinë – dhe vetëm një makinë – është shumë mbresëlënëse. Stili duket më mirë çdo herë që ne e shohim atë, ai përdor dizajnin më të mirë të brendshëm të Jaguar në një kohë dhe është vërtet, jashtëzakonisht, me angazhim, kënaqësi për të përzënë.

Dobësi? Gama 470 km është një fiction (më shumë si 390km, e cila është ende shumë e mirë) dhe ne kemi nevojë për bindje të mëtejshme në frontin e cilësisë. Nëse asgjë tjetër, megjithatë, është dëshmi se e ardhmja e automobilave elektrike nuk duhet të jetë e mërzitshme. Ajo do të kapërcehet me rivalët gjermanë të crossover si 2019 përparon, por tani për tani ajo ka udhëhequr në autostradën elektrike.

2: Audi E-Tron

Audi arriti disa novacione të mëdha me makinën e re, por vendosi të përdorte styling cookie-cutter të Q5 të saj. Është e zemëruar kur ju mendoni se të gjitha ato që duhej të bënin ishte të merrnim Q8-në e mrekullueshme si model dhe hej presto, një fitues të gjithë raundin.
Për të gjitha këto, ajo paketon një grusht elektrik në aspektin e performancës, ndërsa qendra e ulët e gravitetit për shkak të baterisë nën dysheme nënkupton se ajo merret me shumë më mirë se fareja juaj e rregullt e kryqëzimit. Ashtu si Jaguar, çmimi është një çështje e madhe.

3: BMW 3 Series

BMW 3 seri e re është kthyer në pikat e forta të saj pas disa wobbles në brezat e fundit. Stili mund të marrë disa duke u përdorur, ndërsa kontrollet e lëvizjes dhe sistemet e aktivizimit të zërit mezi janë të gatshme për testimin e beta-testimit të mos i kushtojnë vëmendje publikut.

Është e devilishly mirë për të përzënë edhe pse, me drejtues ultra të mprehta dhe balancimin e shasisë për të djegur. Në krye të së cilës ai arrin të jetë më i hollë dhe më i rafinuar se modeli që po largohet. Kjo mund të jetë Seria 3 me të cilën të kthehet kërcimi edhe në fuqinë e naftës. Të 320i dhe 330i të ri kanë shifra mbresëlënëse të Co2, dhe ekziston një model hybrid i shtojcës në rrugë.

4: Peugeot 5008

Blerja më e madhe dhe më e madhe se kushëriri i saj më sportiv 3008 është kaq i shpellë brenda dhe mund të vendosë shtatë si standard, që duket pothuajse dukshëm një vlerë e mirë, veçanërisht kundër konkurrencës direkte dhe indirekte, siç janë Skoda Kodiaq dhe Hyundai Santa Fe.

Kabina është pika e lartë e Peugeot 5008; ende interesante për të parë, të bërë mirë, dhe me efekt më të pangjyrë tweed në vend të drurit të parashikueshëm ose gjurmët e gishtërinjve – të lumtur “piano black”.

5: Mercedes-Benz E-Class

E-Class me të vërtetë është një akt klasik, megjithëse nga brendësia e tij e mrekullueshme në shasinë e qetë, të sigurt, por ende zbavitëse. Të gjithë, përveç një grusht, shiten me naftë, e cila ndoshta nuk është në përputhje me zeitgeist, por ka më shumë mundësi – duke përfshirë hibridet plugin që përdorin benzinë dhe naftë – në rrugë, që është një lajm i mirë.

Variantet e sportit AMG me gjak të plotë mbajnë çmenduri për shkelma, por është pasuri e dobishme dhe e bukur që na tërheq më së shumti.

6: Volkswagen Golf

Për të drejtuar një Golf është që të ketë një nga ato epiphanies rreth asaj se si shumica e njerëzve, nganjëherë, në të vërtetë mund të jetë e drejtë. Golf është ende sheshi më i shitur me pesë dyer dhe ju mund të shihni menjëherë se pse.

7: Lexus UX

Ky Lexus ka tre gjëra që shkojnë për të: është një crossover, është një hibrid dhe është premium i duhur brenda. Kjo duhet të jetë më se e mjaftueshme për të tërhequr një radhë punters jashtë shitësve këto ditë.

Sigurisht se ka të metat e saj, sidomos në pjesën e pasme ku legroom është në një nivel me një coupe sportiv: ne me siguri nuk do të duan të jenë mbërthyer atje në një udhëtim në rrugë rreth rrethit të Kerry.
Por ka më shumë se mjaft boshllëqe dhe familje të reja që nuk kanë nevojë rregullisht për këmbësorë të rritur në shpinë.

8: Audi A6

Fjala e duhur këtu është “e hartuar”. Kështu ndihet A6 i ri. Jo rrëzuar së bashku. As nuk u ndërtua. Por hartuar. Nuk është Audi më me emocionuese, por ka thellësi më të madhe të hollësisë në pamjen e saj sesa e vlerësoni menjëherë. Nuk është Audi më i mprehtë për të përzënë, por ka një nivel të rehati dhe përsosje brenda A6 që me të vërtetë merr disa rrahje, madje edhe me makina nga një klasë ose dy më lart në termat e çmimeve.

Makinat e tij, sidomos TDI 204hp 2.0-litërsh, janë të rafinuar dhe të kursyer, dhe kabinën e saj është krejtësisht e mrekullueshme për të parë – edhe në qoftë se paraqitja e binjakëzuar mund të jetë paksa shumë e heshtur për të mirën e vet në kohë. Hapësira e brendshme është gjithashtu e shkëlqyeshme, dhe pasuria e jashtëzakonshme Avant është paksa e këndshme.

9: Mercedes-Benz S-Class

Një zgjedhje e parashikueshme për makinën luksoze më të lartë? Po, por ndonjëherë ka ngushëllim në parashikueshmërinë dhe Perëndia e di se ka rehati në një S-Class. Dizajni i ri i motorëve të drejtpërdrejtë me naftë (i cili zëvendësoi versionet e vjetra të V6) janë të rafinuar dhe të fuqishëm, dhe prova nëse nevojitet që diezeli ende ka një rol të rëndësishëm për të luajtur në botën e makinave.

Versionet e reja hyrëse hybrid të plugin-it paraqesin një zgjedhje të benzinës ose të naftës, dhe nëse dëshironi të shkoni me arra atëherë ekzistojnë edhe versionet AMG të çmendura. Ose mund të provoni gjithnjë një model të modës Cabriolet të shprehur Couple Beverly-Hills express. Standardi S350d do të na bënte mirë, megjithëse. Ngushëllim dhe përsosje e pamenduar, megjithatë çuditërisht e mirë kur goja bëhet e prishur. Modeli më i mirë: S350d AMG-Sport për 99,320 €

10: Dacia Duster

Tani ka një Duster të ri në shitje dhe urime nëse vini re sepse, nga jashtë, Dacia është një prodhues tjetër i makinave që beson qartë se ka siguri në konservatorizëm. Duket shumë e ngjashme me atë të vjetër.

Çmimi është shumë i ngjashëm me atë të vjetër, i cili është një lajm i mirë, megjithëse çmimi bazë tani është rritur me mbi 17.000 euro. Kjo ju blen një SUV të vogël, relativisht të bukur, të vogël, me hapësirë të krahasueshme dhe përdorshmëri për një hatchback të familjes që kushton sa më shumë se 10,000 euro më shumë.

11: Audi Q8

Gjë është, ne nuk duhet të pëlqen Audi Q8. Ne kemi marrë një qëndrim parimor kundër rritjes së SUV-ve, veçanërisht në rastet kur ka një alternativë më të mirë në formë të një veture, pasuri, coupe ose hatchback. Në rastin e Q8, këto alternativa ofrohen nga një makinë – A7 bukur (ose A6 Avant i ri në qoftë se keni nevojë për një prekje më praktike), por Q8 megjithatë ka arritur të gudulis imagjinatën tonë.

Stili i saj i mrekullueshëm, i hollë, duhet të frikësojë, por është një gjë e madhe dhe miqësore me një përvojë relaksuese lëvizëse.
Kabinës është krejtësisht i mrekullueshëm, komoditeti është i shkëlqyeshëm, dhe përpunimi është i afërt me pa komod. Jo shumë gabim me të, përveç se ju mund (kinda) kanë të gjithë njëjtë në një mbështjellës Touareg VW për një shumë të tmerrshme shumë më pak. Modeli më i mirë: S-Line 50 TDI V6.

12: Skoda Octavia

Skoda është po aq e ndjeshme sa një palë këpucë të Clarkit dhe shumë e rehatshme, por tani po fillon të ndjejë pak moshën e saj dhe disa nga bubullimat e saj ka të ngjarë të vjedhin nga Scala e re, pak më e vogël, e cila arrin vitin e ardhshëm.

Megjithatë, Octavia vazhdon të shesë në numër të madh në Irlandë (astronomikisht i madh nëse mban mend ku Skoda qëndronte në vlerësimet e shumicës së njerëzve vetëm dy dekada më parë) dhe nuk është e vështirë të kuptohet pse. Octavia është e ndërtuar bukur, e gjerë, e besueshme, ka një boot masiv (edhe nëse nuk shkoni për pasurinë Combi).