LAJMI I FUNDIT

Vdiq në vend të punës, Ministria del me njoftim për vdekjen e regjisores Berisha

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve ka dal me njoftim për vdekjen e regjisores Burbuqe Berisha, e cila vdiq sot në objektin e kësaj ministrie, ku edhe punonte.

Ministria u ka shprehur ngushëllime familjes, miqve dhe gjithë komunitetit arstistik.

“Me pikëllim ju njoftojmë se sot në mesditë në Ministrinë e Kulturës papritmas ka ndërruar jetë regjisorja e filmit dhe teatrit Burbuqe Berisha. Jemi thellësisht të prekur nga kjo ngjarje dhe u shprehim ngushëllime familjes, miqve dhe gjithë komunitetit artistic”, thuhet në njoftim.

Tutje, është dhënë edhe një profil për jetën dhe veprimtarinë së saj.

“Burbuqe Berisha ishte regjisore e një numri të konsiderueshëm të filmave të shkurtër, të gjatë, dokumentarë, serive televizive, shfaqjeve teatrore dhe fituese e disa shpërblimeve në festivale të filmit dhe teatrit me karakter vendor e ndërkombëtar.

Berisha në vitin 2019 mori çmimin kombëtar për kinematografi.

Ajo ka punuar si menaxhere në Kino ABC në Prishtinë, si producente në Kosova Film, po ashtu ishte drejtoreshë e përgjithshme e Teatrit Kombëtar të Kosovës dhe anëtare e Këshillit Drejtues të QKK-së, si dhe të Ansamblit “Shota”.

Së fundi ishte pjesë e përgatitjes së regjisë për koncertin inaugurues të Operës së Kosovës”, thuhet në komunikatën e ministrisë